Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-7eE8KbCa9VVXiH2_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-7eE8KbCa9VVXiH2_180x130-0.png'
crop-7eE8KbCa9VVXiH2_180x130-0.png
Kontrolę ma przeprowadzić Urząd Kontroli Elektronicznej. - W obawie o to, żeby obywatele otrzymywali na czas przesyłki wystąpiłem z prośbą w tej sprawie do organu najbardziej kompetentnego - powiedział w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Krzysztof Grzesiowski: Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, w studiu Sygnałów dnia. Dzień dobry, panie ministrze.

Marek Biernacki: Dzień dobry, dzień dobry państwu.

Przed godziną 8 mówiliśmy o pewnej pana inicjatywie związanej z doręczaniem przesyłek sądowych i prokuratorskich. Przypomnijmy, od Nowego Roku nie zajmuje się tym Poczta Polska, tylko Polska Grupa Pocztowa, taką kontrolę ma przeprowadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej. Czy dostaje pan wiele sygnałów o tym, że coś jest nie tak? Bo już mamy informacje o tym, że sprawy z wokandy spadają, bo zainteresowani nie dostali żadnej informacji, że mają się stawić.

Tak, było szereg sygnałów takich medialnych i też niektóre skargi indywidualne, dlatego też od samego początku, może tak po pierwszym tygodniu po ruszeniu tego przetargu poprosiliśmy, zwróciliśmy się do prezesów sądów apelacyjnych, do korporacji adwokackich, radcowskich, żeby wskazywali na wszystkie nieprawidłowości. Nie ukrywam, że obawiamy się, jak będzie wyglądało dostarczanie przesyłek po rozstrzygnięciu przetargu. Przetarg odbywał się przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, przeprowadzony był przez Centrum Usług Wspólnych, oferta, która została zaprezentowana przez Polską Grupę Pocztową była o wiele, o kilkadziesiąt milionów korzystniejsza od Poczty, więc tutaj trudno kontestować ten wybór, który został zrealizowany. Ten wybór dotyczy i sądów, dostarczania w czasie, w terminie przesyłki i biorąc pod uwagę szereg uwag, które już napływają do nas, nie tylko tych medialnych, ale podkreślam, też i takich indywidualnych skarg, wystąpiłem z tą prośbą o kontrolę organu najbardziej kompetentnego.

Czyli Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Tak jest.

Ale być może ktoś spyta, panie ministrze,  czy w ogóle takie czynności powinny podlegać przetargowi. Wiemy, wolny rynek, wiemy, realizacja przepisów i tak dalej.

Ale jest takie prawo. Ja wiem o tym, zgadzam się, rozmawialiśmy zresztą z ministrem administracji Rafałem Trzaskowskim, on mówi, że są szykowane pewne zmiany, w pracy są w Unii Europejskiej, właśnie żeby zmienić te zapisy, żeby to nie cena była tym... nie zawsze cena, o tak, nie zawsze jednak cena była tym miernikiem podstawowym i decydującym przy wyborze kontrahenta. Proszę pamiętać, to było kilkadziesiąt milionów różnicy w wartości tego kontraktu. Uczestniczyły w nim i sądy, i prokuratura, więc trudno ministrowi kontestować ten przetarg w takim pierwszym etapie, tym bardziej że to nie my jesteśmy tutaj stroną, ale podkreślam, pochylamy się nad tym i próbujemy na bieżąco, tak, żeby ten przetarg funkcjonował, żeby przesyłka docierała do obywatela. Ja się z panem zgadzam, że u nas problemy i przy drogach niektórych, niektóre przetargi, które się odbywały, że wygrywają firmy-krzaki. Nie cena powinna być tylko tym jednym miernikiem.

Jedynym miernikiem.

Tak, tak, tu się całkowicie zgadzam, a zwłaszcza tutaj w tym systemie, bo mamy podobny przetarg w systemie dozoru elektronicznego, który trwa już od sierpnia i nie może się rozstrzygnąć. A to dotyczy też systemu pewnej sfery bezpieczeństwa. Pewna sfera bezpieczeństwa państwa...

A nie może dlaczego?

Wszyscy uczestnicy tego przetargu cały czas skarżą i wszystko odbywa się oczywiście zgodnie z prawem (...) Wydaje mi się, że w takich systemach, takich sprawach, jak bezpieczeństwo, bezpieczeństwo państwa, to jest dostarczanie przesyłek, to jest bezpieczeństwo obywateli, elementem powinny być jednak wyłączenia przetargowe, to powinna być odpowiedzialność ministrów.

Panie ministrze...

Czytelna i jasna też, nie (...) urzędnika, minister podpisze, to minister odpowiada. Wydaje mi się, że to byłoby o ile lepsze i też by dawało szansę w każdym razie lepszych rozstrzygnięć, tak, żebyśmy się teraz wszyscy nie martwili. A z drugiej strony też nie wiadomo, jak będzie funkcjonowała Polska Grupa Pocztowa, ja też nie chcę mówić w żadnym wypadku jednostronnie żeby to wyglądało, żeby (...)

Ale pytanie postawić można.

A, nawet należy. (...)

Cała rozmowa: polskieradio.pl

Foto: PAP


bg Image