Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-5kt4ma0RuPy192c_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-5kt4ma0RuPy192c_180x130-0.png'
crop-5kt4ma0RuPy192c_180x130-0.png
Chcemy być latarnią morską w dziedzinie praw człowieka i demokracji dla Europy Wschodniej, zarówno dla reżimu Putina jak i rządów Janukowycza. Jego zdaniem sytuację może oczyścić działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówi senator Józef Pinior w odniesieniu do więzień CIA w Polsce.

To co się dzieje, właściwie przeszkadza polskiej polityce zagranicznej. Chcemy być latarnią morską w dziedzinie praw człowieka i demokracji dla Europy Wschodniej, zarówno dla reżimu Putina jak i rządów Janukowycza. Jednocześnie jesteśmy krajem, który za paciorki zgadza się na funkcjonowanie tajnego więzienia CIA – mówił w TVP Info senator Józef Pinior, który bada sprawę tajnych więzień na terenie Polski. Dziennik ujawnił, że CIA zapłaciła polskiemu wywiadowi 15 milionów dolarów za możliwość działania w Starych Kiejkutach.

Według „Washington Post”, CIA miała zapłacić polskiemu wywiadowi 15 mln dol. za udostępnienie Amerykanom ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym potajemnie byli przetrzymywani więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy.

Gazeta napisała, że na początku 2003 roku Warszawa i Waszyngton sfinalizowały porozumienie, na mocy którego dwaj agenci CIA przekazali polskim służbom specjalnym pieniądze przesłane pocztą dyplomatyczną. Gotówkę była w dwóch kartonach.

Amerykańska agencja już wcześniej uzyskała możliwość korzystania z obiektu w Kiejkutach, gdzie przewiezieni zostali z więzienia w Tajlandii dwaj podejrzani: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubajda.

– To jest bardzo pewna informacja. Trzeba pamiętać, że jest to przeciek z bardzo poważnego raportu opracowanego w amerykańskim Senacie. Raport był gotowy już jesienią. Został opracowany na podstawie dokumentacji CIA. Natomiast komitet ds. służb specjalnych senatu uznał, że niektóre fragmenty tego raportu będą publikowane dla dobra publicznego, po to aby te praktyki negatywne nie powtórzyły się w przyszłości – mówił Józef Pinior.

Senator przyznał, że nie wyobraża sobie, aby po ujawnieniu tych informacji nic się w naszym kraju nie ruszyło w sprawie tajnych więzień CIA. – Ta sytuacja przeszkadza polskiej polityce zagranicznej. Chcemy być taką latarnią morską w dziedzinie praw człowieka i demokracji dla Europy Wschodniej, zarówno dla reżimu Putina jak i rządów Janukowycza. Jednocześnie jesteśmy krajem, który za paciorki zgadza się na funkcjonowanie tajnego więzienia CIA – mówił senator Pinior.

Jego zdaniem sytuację może oczyścić działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. – Udowodnimy, że jesteśmy państwem rządów prawa. Że rzeczywiście mamy moralno-polityczne prawo do tego, aby innym mówić, jak powinna wyglądać prawdziwa demokracja. Bez tego jesteśmy po prostu niewiarygodni. Wyobrażam sobie, że w wielu stolicach europejskich politycy skręcają się ze śmiechu po tym artykule w „Washington Post” – wyjaśniał.

Józef Pinior zwrócił uwagę, że zarówno rząd Leszka Millera, jak i rządy Prawa i Sprawiedliwości, były zaangażowane w tę sprawę. – Posłowie PiS i SLD mają interes w tym, aby udowadniać, że nic się nie stało. Wypowiedź Leszka Millera jest kompromitująca. Premier polskiego rządu nie wiedział, że wywiad cywilny dostaje w dwóch kartonach 15 mln dolarów? Przecie to by oznaczało, że wywiad cywilny w okresie, kiedy Miller był premierem, podlegał innemu ośrodkowi decyzyjnemu – dopytywał ironicznie senator Pinior. – Polska racja stanu, wtedy i dzisiaj, jest taka, że Polska jest państwem rządów prawa i sojuszniczym krajem USA, ale takim, które się szanuje. A nie jesteśmy krajem, w którym się sprzedaje prawa człowieka za paciorki. To co się stało w okresie rządów Leszka Millera, to jest swego rodzaju bananizacja państwa polskiego – dodał.

Senator uważa, że polski wymiar sprawiedliwości, winien przedstawić wyniki tego śledztwa, bo inaczej to kompromituje nas jako państwo.

Źródło: tvp.info


bg Image