Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-BA4q1D0f5m792th_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-BA4q1D0f5m792th_180x130-0.png'
crop-BA4q1D0f5m792th_180x130-0.png
Był człowiekiem zasadniczym, ideowym. Nigdy nie był koniunkturalny, bo żył wartościami - mówił w "Jeden na jeden" senator Jan Rulewski, wspominając zmarłego w czwartek Zbigniewa Romaszewskiego. Zawiódł nas przedwczesną śmiercią - dodał.

Jan Rulewski mówiąc, że Romaszewski był człowiekiem zasadniczym, zaznaczył, że w czasach PRL-u nie można było uprawiać polityki na niby, poprawnej. Trzeba było jasno się opowiedzieć.

- Za prawdą, za wolnością, za suwerennością - powiedział senator Rulewski. - Później wydawało się nam, że możemy powiedzieć: Zbyszek, Jasiu spocznij, niestety czasy, które na nas spadły, czasy państwa liberalnego dostarczyły nam wiele rozczarowań - dodał.

Jan Rulewski podkreślił, że Romaszewski zawiódł przedwczesną śmiercią. - Jeszcze większe ciężary na nas spadły, bo go zabrakło - powiedział senator.

Wspominając Zbigniewa Romaszewskiego, Jan Rulewski mówił, że opierał swoje życie na systemie wartości.

- Nie zawsze na tym świecie, a nawet rzadko, uzyskuje się awans dzięki wyznaniu wiary. To nie wystarczy, trzeba istnieć w jakieś grupie wsparcia, po to, żeby osiągnąć cele - powiedział Jan Rulewski.

W opozycji, walcząc o wartości

W ocenie senatora Jana Rulewskiego, Zbigniew Romaszewski jako epigon "Solidarności" był samotny.

- Był w opozycji do wielu swoich kolegów, nawet do mnie - były takie czasy - dlatego, że uważał, iż świat wartości upadł, a życie zastąpiła egzystencja z dnia na dzień, skuteczność polityczna. Nieważne jakim kosztem i w imię jakich wartości - powiedział Jan Rulewski.

- Nie da się jednak budować państwa, wspólnoty, czy życia rodziny bez systemu wartości. Na rzecz tego on (Romaszewski - red.) walczył i pozostawał niezależny - dodał senator Rulewski.

Zbigniew Romaszewski zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 74 lat.

Był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, twórcą podziemnego radia "Solidarność", wieloletnim senatorem.

Źródło: tvn24.pl


bg Image