Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-f01asxv8U26F2fH_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-f01asxv8U26F2fH_180x130-0.png'
crop-f01asxv8U26F2fH_180x130-0.png
Widać wyraźnie, że ta wojna jest wyrazem słabości i Putina, i systemu rosyjskiego – mówił Gość Poranka TVP Info, poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Zalewski.

Gdyby system gospodarczy, który chce tworzyć Putin i system wartości, który chce promować w unii euroazjatyckiej był atrakcyjny, to nie trzeba by było wojny żeby przyłączać Ukrainę do unii tylko Ukraina sama by tam chciała pójść. Putin wyraźnie przegrywa i ma tego świadomość – tak o działaniach militarnych Rosji na Krymie mówił Gość Poranka TVP Info Paweł Zalewski.

Putin również widzi koniec tego modelu, który realizuje. Już są tańsze surowce, już jest tańszy gaz łupkowy w Stanach Zjednoczonych, Europa zdywersyfikuje, także Polska zdywersyfikuje dostawę surowców, euro kosztuje 50 rubli, widać zapaść na giełdzie. Widać, że gospodarka rosyjska bardzo źle znosi tę inicjatywę Putina. Jeszcze ma pewną siłę, i on tę siłę chce wykorzystać po to by ostatkiem sił przyłączyć Ukrainę do swojego systemu – dodał Paweł Zalewski.

Myślę, że zachód i centrum Ukrainy jest zbyt silne żeby mogła sobie z nimi poradzić Rosja. Może dojść do swoistego podziału Ukrainy. Będą regiony, które będą się orientowały na Zachód i regiony, które będą się orientowały na Rosję – wyjaśniał Paweł Zalewski. Eurodeputowany stwierdził, że wydarzenia na Ukrainie nie są bezpośrednim zagrożeniem dla Polski.

Polska dzisiaj bezpośrednio nie jest zagrożona, jest zagrożona pośrednio, bo nasze interesy na Ukrainie są zagrożone. Interes bezpieczeństwa w Europie jest zagrożony. Nie dziwię się prezydentowi Komorowskiemu, że rozmawia z prezydentem Obamą. Myślę, że jeżeli dojdzie do przekroczenia Krymu, armia rosyjska wejdzie na tereny poza Krym niezbędne będzie wywołanie ważnego problemu, tematu, zainstalowania jednostek NATO na wschodnich rubieżach, w tym w Polsce – mówił poseł Paweł Zalewski.

Gość TVP Info nawiązał też do sytuacji gospodarczej w Rosji. – Widać wyraźnie, że system, który stworzył Putin jest barierą dla rozwoju tej klasy średniej, która się tworzy, jest barierą gospodarczą. Putin walczy z niezależnymi przedsiębiorcami – wyjaśniał Paweł Zalewski.

Źródło: tvp.info

foto: PAP


bg Image