Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-3u25CzxC0MbR700_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-3u25CzxC0MbR700_180x130-0.png'
crop-3u25CzxC0MbR700_180x130-0.png
W ogóle nie obawiam się zarzutów ponieważ wiem, że nie popełniłem przestępstwa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Jacek Protasiewicz.

Pod koniec lutego niemiecki dziennik "Bild" podał, że będący pod wpływem alkoholu europoseł wywołał skandal na lotnisku, kłócąc się z celnikami i krzycząc "Heil Hitler". Protasiewicz tłumaczył, że "zagotował się", gdy niemiecki celnik powiedział do niego "raus".

Frankfurcka policja złożyła do prokuratury zawiadomienie o znieważeniu przez europosła Protasiewicza. Według rzeczniczki prokuratury, jeśli okaże się, że polityk wypowiadał takie słowa jak "Heil Hitler" czy "Sieg heil", to będziemy mieli do czynienia nie tylko z obrazą urzędnika, ale też z użyciem słów-symboli organizacji sprzecznej z niemieckim porządkiem konstytucyjnym.

Za taki czyn grożą trzy lata więzienia lub grzywna. To kara wyższa niż ta za obrazę urzędnika (dwa lata i grzywna). W niemieckim systemie prawnym kar powyżej dwóch lat nie można zawiesić.

Jednak śledztwo prokuratura może rozpocząć dopiero po uchyleniu immunitetu europosłowi.

"Żałuję, że dałem się sprowokować"

- Żałuję, że dałem się sprowokować. Natomiast nie mam pretensji do siebie, że zareagowałem tak, jak zareagowałem, bo słowo "raus" nie jest eleganckie - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 Jacek Protasiewicz.

I dodał: - Oczywiście jako polityk, jako polski eurodeputowany nie powinienem dać się sprowokować żadnemu, nawet najbardziej nieprzyjemnemu typowi, w jakimkolwiek mundurze.

Protasiewicz: trzeba było nie reagować na to "raus"

Polityk przyznaje, że o niemieckim strażniku, który go zatrzymał nadal mówi "nieprzyjemny typ". - Nie mówię o Niemcach jako o narodzie, bo ich lubię, szanuję i doceniam kulturę, dorobek, i również dzisiejszą współczesną politykę, ale o tym szczególnym Niemcu. Żaden urzędnik nie powinien do żadnego podróżnego używać słowa "won". "Won" to jest z kategorii magla albo obory - mówił.

Jacek Protasiewicz przyznał, że powinien "przełknąć" zniewagi niemieckiego strażnika i stwierdzić, że "deszcz pada, a nie ktoś pluje mu w twarz".  - Trzeba było nie reagować na to "raus", ewentualnie jakoś to znieść. No ale rzeczywiście mój temperament czasami dominuje nad rozumem. Przyznaję się do tej słabości - stwierdził.

Europoseł powiedział, że "w ogóle nie boi się zarzutów" stawianych przez niemiecką prokuraturę. - Nie obawiam się, ponieważ wiem, że nie popełniłem przestępstwa. Nie propagowałem nazizmu, nie wykonywałem gestów hitlerowskich. (...) Ja jestem absolutnie pewien, że monitoring będzie działał na moją korzyść - zapewniał.

"Ktoś się rozmija z prawdą"

Jacek Protasiewicz powiedział, że jeśli większość członków PO uzna, że powinien ustąpić, to to zrobi. - Ja szanuję demokrację - podkreślił.

Odniósł się też do krytyki Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że Jacek Protasiewicz się skompromitował. - Ktoś się rozmija z prawdą - stwierdził.

Źródło: tvn24.pl


bg Image