Ileszczyna.png

"Platforma Obywatelska małymi krokami, odpowiedzialnie wprowadzała proces uszczelniania. Natomiast nie biegliśmy z siekierą jak Szyszko w Puszczy Białowieskiej, tylko uznaliśmy, że w tym trudnym czasie - światowego kryzysu, wprowadzimy zmiany ostrożnie, żeby nie zrobić więcej krzywdy niż pożytku" - mówiła posłanka Izabela Leszczyna w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

Na antenie Radia TOK FM Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, mówiła, że "uszczelnianie systemu podatkowego, walka z karuzelami VAT-owskimi, znikającym podatnikiem i pustymi fakturami to proces, który rozpoczęła Platforma Obywatelska".

W ten sposób odniosła się do zeznań prof. Witolda Modzelewskiego, który przed komisją ds. wyłudzeń VAT powiedział, że "za czasów PO byliśmy biedniejsi o kilkaset mln zł".

- Pan profesor nie dodał, że przed posiedzeniem komisji był raport Komisji Europejskiej, który pokazywał, że luka VAT-owska zmniejszyła się o 3 pkt proc. w 2015 i o tyle samo w 2016 roku. To znaczy, że ta luka ciągle, prawdopodobnie w 2017 też, jest bardzo wysoka - powiedziała Izabela Leszczyna, dodając, że prof. Modzelewski to ekspert opłacany przez PiS.

- Prawda brutalna jest taka, że baliście się przed wyborami wprowadzić wiele instrumentów uszczelniania. Dlaczego nie wprowadziliście w całości pakietu paliwowego? Nawet zarząd PKN Orlen domagał się tego - pytała prowadząca Dominika Wielowieyska.

- Myślę, że spółki skarbu państwa też miały sporo za uszami, jeśli chodzi o transparentność rozliczania się w VAT - odparła była wiceszefowa MF, argumentując:

- Proszę sobie przypomnieć atmosferę, jaka panowała przed wyborami. To był czas, kiedy każdą decyzję Platformy Obywatelskiej PiS nazywał działaniem przeciwko polskim przedsiębiorcom. Do dzisiaj jesteśmy oskarżani o to, że pozwalaliśmy wyciekać miliardom. Narracja jest taka, że to Platforma wprowadziła zniesienie sankcji za błędy w deklaracjach w błędach VAT-owskich. Tymczasem przygotował to minister PIS-u i za tym zagłosował - dodała.

Dziennikarka zapytała też, że dlaczego Platforma nie wprowadziła całkowitego uszczelnienia VAT-u. - PiS jest niekonsekwentny, ale to wy się baliście wprowadzić całkowite uszczelnienie - kontynuowała Wielowieyska.

- Platforma Obywatelska małymi krokami, odpowiedzialnie, rzetelnie przygotowując rynek do wprowadzanych zmian, wprowadzała proces uszczelniania. Natomiast nie biegliśmy z siekierą jak Szyszko w Puszczy Białowieskiej, tylko uznaliśmy, że w tym trudnym czasie - światowego kryzysu, wprowadzimy zmiany ostrożnie, żeby nie zrobić więcej krzywdy niż pożytku - odpowiedziała posłanka.

Źródło: tokfm.pl


bg Image