siemoniak3.1.png

"Nie można płacić za obecność amerykańską w Polsce. Trzeba powiedzieć, że jesteśmy gotowi zbudować bazy, ale nie możemy mówić, że zapłacimy za tę obecność" - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL Tomasz Siemoniak.

Odnosząc się do wyników wczorajszych rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu mówił, że Polska oferta w sprawie stałych baz USA w Polsce została źle sformułowana. Tomasz Siemoniak przekonywał w radiowej Trójce, że Polska nie powinna deklarować płacenia za obecność amerykańską.

- Nie można płacić za obecność amerykańską w Polsce. Oferta została źle sformułowana. Trzeba powiedzieć, że jesteśmy gotowi zbudować bazy, ale nie możemy mówić, że zapłacimy za tę obecność - powiedział Tomasz Siemoniak. Polityk przypomniał, że "Polska uczestniczyła w misjach w Iraku i Afganistanie na koszt polskich podatników, płacąc polską krwią za gotowość USA do udziału w sojuszu NATO" i do ewentualnej obrony Polski.

A jak poseł ocenił całą wizytę Dudy w USA? - Chciałbym coś pochwalić, skrytykować, ale nie mam czego. Deklaracja, która została wczoraj podpisana odnawia deklarację sprzed 10 lat i jest ogólnikowa - stwierdził.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image