halicki6.png

"Te wybory są nie tylko wyborami lokalnymi. Te wybory są także o tym, czy będziemy w Europie, czy nie, czy będziemy poza nią, czy wybieramy model zachodni, czy model wschodni. Mówię o systemie także funkcjonowania samorządu, który jest fundamentem demokracji" - mówił w "Sygnałach Dnia" wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Andrzej Halicki.

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan poseł Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska. Dzień dobry.

Andrzej Halicki: Dzień dobry, dzień dobry państwu.

To zaczynamy, wybory samorządowe, Gdańsk, kandydat na prezydenta Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, po prostu Koalicji Obywatelskiej, to Jarosław Wałęsa, a kandydat na wiceprezydenta Gdańska pan Karol Spieglanin. Do tej pory był administratorem i właścicielem takiego portalu, który się nazywał „Zwyrole”. Był też drugi „Żarty o Arabusach” i tak dalej, wszystkich nazw nie będę może cytować. Jak pan ocenia tego kandydata?

Nie wiem, nie znam, ale to są gdańskie wybory, gdańszczanie będą wybierać swojego prezydenta, a prezydent będzie...

Oj, nie tylko gdańskie, bo ktoś rozumiem akceptował kandydata z jego...

Nie, bez przesady, wybory są wyborami lokalnymi, więc dzieją się lokalnie i lokalnie kandydaci są oceniani przez mieszkańców danego miasta, gminy, społeczności, natomiast jeżeli chodzi o...

Oj, ucieka pan od odpowiedzialności.

Nie znam człowieka, natomiast jeżeli mówimy o Jarosławie Wałęsie...

No dobrze, to w takim razie abstrahując od tego...

Mam nadzieję, że będzie miał bardzo dobrą drużynę, i to jest pierwsze założenie skutecznej oferty dla gdańszczan, a poza tym, że zostanie dobrze oceniony, przyjęty, też w tych propozycjach programowych, to rzeczywiście Gdańsk...

No to w takim razie abstrahując od tej odpowiedzialności, która... Ja jednak będę się...

...warto odświeżyć i bryza od morza też powinna odświeżyć nas, Polskę.

No, bryza od morza w Gdańsku pewno jest cały czas, no ale już abstrahując nawet od tej odpowiedzialności, która moim zdaniem jednak na Platformie Obywatelskiej ciąży, to zapytam pana o odpowiedzialność...

Odpowiedzialność na pewno.

...i o ocenę. Pan, osoba publiczna, polityk od wielu lat w parlamencie, jak ocenia taki wybór człowieka, który do tej pory zajmował się działalnością, powiedzmy, taką, że głównie żył z takich ordynarnych, chamskich żartów z kobiet, z osób o innym kolorze skóry? To dobra nominacja?

Nie lubię osób, które posługują się hejtem czy bardzo... z premedytacją czasem tworząc takie właśnie agresywne wpisy, nie poważam tego rodzaju publicystyki. Niektórzy się w tym specjalizują, ale raczej hejt i agresję widzę po stronie osób – młodych zwłaszcza – po prawej stronie. I to niespecjalnie to mówię, żeby teraz prowadzić polemikę, bo nie wybielam żadnej ze stron. Uważam, że pewne granice i normy trzeba stosować w życiu publicznym i nie dawać przyzwolenia na tego rodzaju ataki.

A to w takim razie będziecie rozmawiać z Jarosławem Wałęsą, że być może ten wybór na kandydata na wiceprezydenta Gdańska to jednak nie jest fortunne?

Nie wiem. Jeszcze raz powtarzam, że w ogóle nie znam ani człowieka, ani sprawy, natomiast Jarosława Wałęsę tak i Jarosław Wałęsa, osoba o wysokim...

No, wczoraj sprawę dość mocno opisywały media, nawet Gazeta Wyborcza. Gazetę Wyborczą pan pewno czyta, więc umknęło.

Niecodziennie i nie od deski do deski, toteż proszę mnie nie wypytywać o wszystkie szczegóły. Akurat zajmuję się dzisiaj... Domykamy wszystkie porozumienia, które dotyczą Mazowsza, za nie jestem odpowiedzialny i tu proszę mnie przepytywać o każdy powiat.  Natomiast jeżeli mówimy o Jarosławie Wałęsie, znam go jako osobę bardzo kulturalną, wrażliwą na tego rodzaju rzeczy, więc też warto jego samego zapytać, czy to rzeczywisty i prawdziwy wybór i czym się kieruje. Ja...

No, rzeczywisty na pewno, bo ten pan jest przez niego...

Ja nie wiem, no, tego nie wiem.

...przez niego przedstawiany, uczestniczy w spotkaniach...

Natomiast widzę...

...uczestniczył w waszej konwencji, więc to jest rzeczywista sytuacja, nie wymyślona.

Warto by rzeczywiście się zastanowić, czy można w kampaniach działać w sposób nieetyczny. Mamy już potwierdzone i udokumentowane informacje o tym, że sztab Prawa i Sprawiedliwości czy Andrzeja Dudę w poprzedniej kampanii (myślę o kampanii prezydenckiej) używał takich fabryk botów i używał właśnie trolowania w czasie kampanii, ba, nawet rozliczał się oficjalnie, bo przecież dokumenty są w PKW. Przecież to jest skandal, to znaczy nad tym trzeba rzeczywiście popracować, by tego rodzaju mechanizmy wyeliminować z polityki, a nie wprowadzać.

Rozumiem, że jednak pan nie chce tak w sposób już otwarty skomentować wyboru Jarosława...

W otwarty sposób komentuję, nie akceptuję hejtu, nie akceptuję tego rodzaju metod agresji, używania troli czy używania...

No dobrze, ale pan mówi, że nie akceptuje, ale jednak ten człowiek pod waszym szyldem kandyduje.

Jarosław Wałęsa jest człowiekiem absolutnie kulturalnym i co do niego nie mam wątpliwości, że nie stosuje ...

Nie, nie, przepraszam bardzo, mówimy teraz o jego wyborze na prezydenta do spraw gospodarczych...

Nie wiem, czy jest kandydatem i proszę mnie o to nie odpytywać. Gdańszczanie wybierają, gdańszczanie się przyglądają kampanii w Gdańsku.

Zmieniamy temat. CBOS opublikował swój najnowszy sondaż popularności dla partii politycznych: 35% Prawo i Sprawiedliwość, 18% Platforma Obywatelska, 7% PSL, 6% Kukiz, 4% SLD, reszty nie cytuję już, bo to mniej więcej około 1%. Jak pan ocenia?

Oceniam, że trzeba się mobilizować. Bardzo ważna informacja, każdy głos jest ważny i każdy głos będzie miał znaczenie, więc ten wynik wyborczy musi być znacznie lepszy od tego, co pani zacytowała. Od tego zależy nasza przyszłość. Te wybory są nie tylko wyborami lokalnymi, bo nie tylko wybieramy włodarzy naszych miast czy też naszych reprezentantów do rad wszystkich trzech szczebli samorządu, pamiętajmy o tym, mamy trzy głosy de facto w tych wyborach, więc głos w samorządzie gminnym, lokalnym, powiatowym i samorządu wojewódzkiego. Wszystkie są równie istotne i ważne, ale tak naprawdę wybieramy naszą przyszłość, ustrój państwa. Te wybory są także o tym, czy będziemy w Europie, czy nie, czy będziemy poza nią, czy wybieramy model zachodni, czy model wschodni. Mówię o systemie także funkcjonowania samorządu, który jest fundamentem demokracji. Albo będzie rzeczywiście lokalne... lokalne władze, lokalne decyzje, lokalne także narzędzia i finansowanie tych projektów i oczekiwań w sposób lokalny, albo będzie centralizacja tegoż samorządu, jak niegdyś rady narodowe działające pod egidą jednej partii i ta władza centralna będzie wiedziała lepiej zamiast co robić. (...)

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image