schetyna4.png

"To jest typowy obraz tego, co robi PiS razem z prezydentem. Pamiętam rozmowę sprzed dwóch miesięcy, kiedy prezydent konsultował swoje projekty po wetach. Zastanawiał się w jaki sposób prowadzić tę reformę. Mówił wyraźnie, że jeżeli powtórne projekty PiS-u będą podobne do tych pierwszych, to użyje weta a teraz jest zakładnikiem ustaleń z Jarosławem Kaczyńskim" - powiedział w programie "Jeden na Jeden" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna odnosząc się do prezydenckich ustaw o SN i KRS.

"Jeżeli my rozmawiamy o fundamentalnej reformie sądownictwa powołując się na przecieki z rozgłośni radiowej a nie informacji z Sejmu to znaczy, że wszystko staje na głowie. Twarzą tej reformy, podobnie jak przy likwidacji i rujnowaniu TK jest Stanisław  Piotrowicz" - dodał polityk.

Grzegorz Schetyna  wskazał, że "ceną za poddanie się przez Andrzeja Dudę woli Kaczyńskiego będzie głowa Antoniego Macierewicza". "Jeśli prezydent zawiedzie Polaków i podpisze deal z Jarosławem Kaczyńskim, zapłaci za to polityczną cenę. W lipcu też nie zdarzyło się to nagle, to trwało. Tak samo będzie teraz" - podkreślił.

"Będziemy jutro na demonstracji pod Pałacem Prezydenckim, ale musimy poczekać na projekty ustaw, to będzie znak i skala ruiny i katastrofy dla niezależnych sądów" - mówił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna pytany o wniosek o wotum nieufności dla rządu mówił, że dotyczy on "11 listopada i tego czego nie zrobił polski rząd przez 2 lata". "Najpierw powinno być rozpatrzenie naszego wniosku, a następnie dalsze decyzje. Ten rząd jest zły, wspierał zachowanie faszystowskie. 11 listopada świat zobaczył haniebny obraz. Na takie rzeczy trzeba było reagować od razu" - dodał.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odnosząc się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej, wskazał iż jest ona "bardzo zła, ale przez poprawki PiS będzie jeszcze gorsza". "Nie pisze się ordynacji wyborczej, żeby dzielić przed wyborami mandaty w radach miast, powiatów czy sejmikach tylko, żeby dać obywatelom podmiotowość decyzji. Kto majstruje przy ordynacji zawsze przegrywa wybory" - powiedział.

Źródło: tvn24.pl


bg Image