9.12.15_Budka_min_m.png

"Mamy do czynienia ze zmianą ustroju bez zmiany konstytucji. Prezydent zawiódł nadzieje milionów Polaków na to, że będzie w stanie przedstawić projekty ustaw które cokolwiek reformują w wymiarze sprawiedliwości. Tymczasem mamy propozycje partyjnych sądów. Pozostaje tylko pytanie w ilu krokach będzie można złamać konstytucję" - zwracał uwagę Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Borys Budka podkreślał, że "państwo PiS funkcjonuje nie w oparciu o regulamin Sejmu, Senatu czy zasady konstytucyjne tylko w oparciu o spotkania posła Kaczyńskiego z Prezydentem Rzeczypospolitej bez żadnego trybu".

Odnosząc się do prezydenckich projektów, Wiceprzewodniczący wskazał, że "myśl Prezydenta jest niezgodna z polską konstytucją, która mówi wyraźnie – sejm, senat, prezydent ma tylko 7 przedstawicieli w KRS. 15 sędziów nie może być wybieranych przez polityków. Prezydent proponuje, PiS-owskich sędziów, platformianych sędziów czy nowoczesnych. Nie ma takiej opcji by sędziowie w KRS mogli mieć plakietki na czole dotyczące przynależności partyjnej. To pokazuje, że prezydent nie rozumie czym jest trójpodział władzy".

"PiS i prezydent proponuje nie zmiany tego by Polacy szybciej załatwiali swoje sprawy w sądach. PiS proponuje by politycy wybierali sędziów w KRS tak jak to było w Trybunale Konstytucyjnym. PiS-owi zależny na dwóch rzeczach. Partyjnych sądach – żeby działacze wybierali sędziów w KRS oraz na skonstruowaniu nowej izby w Sądzie Najwyższym tak żeby nowi sędziowie orzekali o ważności wyborów" - dodał Borys Budka.

wł/Polsat News 


bg Image