Neumann2.png

"Minister nadal w sposób arogancki, patrząc rezydentom w oczy mówi, że załatwi im podwyżki w 2025 r. To jest nieprawdopodobne, bo wtedy nikt już nie będzie pamiętał kim był Radziwiłł. Nie było przypadku za rządów Platformy Obywatelskiej, żeby w sprawach systemowych dochodziło do głodówki. Trzeba zakończyć głodówkę, to jest niebezpieczne dla życia. Oni głodują bo są oszukiwani w rozmowach. Trzeba pomóc rządowi, bo on sobie nie radzi. Przez 8 lat zwiększono dla rezydentów pulę miejsc prezydenckich z 1200 do 7000 tys. zł. Były podwyżki dla pielęgniarek, był program oddłużania szpitali" - podkreślał w "Poranku Radia TOK FM" Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Przewodniczący przypominał, że "ochrona zdrowia wymaga ciągłych zmian". Jednocześnie zadeklarował, że "jutro Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej przedstawi propozycję ponadpartyjnego paktu dla zdrowia, który pozwoli rozwiązać ten kryzys. Deklarujemy ze swojej strony, że chcemy wyłączyć z codziennej politycznej bitwy zdrowie i jutro pokażemy ścieżkę dojścia. Zawsze były 3 możliwości zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Pierwsze to zwiększenie składki, drugie to dotacja z budżetu i środki z budżetu. Trzecie to dodatkowe ubezpieczenie. Krytykowaliśmy program 500+ uważaliśmy że inaczej można wydawać pieniądze. Wtedy kiedy został uchwalony mówiliśmy że tego programu nie można już wycofać".

Kontynuując temat programu 500+ w kontekście nowego programu Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann doprecyzował, że "chodzi o to, żeby program był sprawiedliwy, a jeśli ma być sprawiedliwy musi obejmować też pierwsze dziecko. Na razie pan Morawiecki korzysta z rozwiązań prawnych przygotowanych przez Platformę Obywatelską i większe wpływy wynikają z rozwiązań prawnych przygotowanych przez Platformę. Myśmy przez 8 lat zrobili wiele, w 2019 r. zrobimy jeszcze więcej. Naszym zdaniem powinniśmy przebudować politykę społeczną. Byliśmy krajem który rozwijał się najszybciej w Europie zaraz za Maltą jeśli chodzi o wzrost PKB. Dzisiaj jesteśmy na 8. miejscu".

wł/TOK FM


bg Image