siemoniak_pap.png

"Liczyłem,że Donald Trump wyraźniej powie o art. 5 traktatu NATO,o zobowiązaniach i gwarancjach USA dla Europy Wschodniej. Prezydentura Donalda Trumpa jest wielką zagadką" - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

W kwestii podpisania memorandum na zakup systemu rakiet Patriot, Wiceprzewodniczący podkreślił: "oceniam ten ruch pozytywnie, sam byłem w to zaangażowany. Rząd,w którym zasiadałem postawił na Patrioty i umowę z rządem USA. Zbiegiem okoliczności, podniesionym przez Antoniego Macierewicza do rangi dużego wydarzenia było podpisanie memorandum intencji. Od memorandum intencji do podpisania umowy ws. baterii rakiet Patriot droga jest daleka".

"Wszystko może potrwać parę lat, rozmowy z Amerykanami na temat offsetu będą trudne. Apeluję do polskiego rządu o mniej propagandy, a więcej chłodnej głowy i nacisku na Amerykanów. Sam system uważam za kluczowy dla Polski. To jest coś, czego nam najbardziej potrzeba - obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej" - zauważył Tomasz Siemoniak.

Jak poinformował także Wiceprzewodniczący, "mówimy o największym przedsięwzięciu w historii polskiej obrony,bo to jest rząd kwoty 30 mld zł". Tomasz Siemoniak zaznaczył, że "dla nas jest ważne, że my kupujemy osiem baterii patriotów, ale za nimi stoją Stany Zjednoczone z całą potęga swojego systemu".

Odnosząc się do kwestii obchodów miesięcznicy smoleńskiej i planowanej kontrmanifestacji, Wiceprzewodniczący mówił: "nie odbieram tego jako protestu przeciw miesięcznicom jako takim, tylko przeciw zmianom w prawie, które ograniczyły prawo do demonstrowania i które wprowadziły gwarantowane demonstracje cykliczne.S am jestem bardzo za tym, by wolność demonstrowania była nieograniczona, to jest esencja demokracji".

cała rozmowa na polskieradio.pl


 

 


bg Image