schetyna2.png

„Konferencja  na temat bezpieczeństwa w Monachium to nie jest rutynowe spotkanie. Sytuacja jest szczególna, ponieważ nie było takiego spotkania od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa. Europa jest ciekawa, w jaką stronę pójdzie Ameryka, jakie będzie to spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa – powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Szef Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił, że „Europie potrzebna jest dzisiaj integracja polityki zagranicznej, debata o tym, jak ona ma wyglądać w takim wspólnym spojrzeniu, ponieważ, jak dodał, Amerykanie będą szukać nowej geografii czy nowych relacji z Europą i dla nich jest ważny każdy podmiotowy głos, który z Europy wynika”.

Piotr Gociek pytał swojego gościa o kwestię braku poparcia rządu dla reelekcji Donalda Tuska. Grzegorz Schetyna odpowiedział, że „możliwości sprawcze Jarosława Kaczyńskiego są bardzo ograniczone. To nie Jarosław Kaczyński będzie decydował o przyszłości Donalda Tuska, ale dwudziestu siedmiu szefów krajów europejskich”. „Trudno mi sobie wyobrazić, żeby przy akceptacji i woli wszystkich premierów rządów Unii Europejskiej, krajów Unii Europejskiej polski głos przeciw zablokował kandydaturę Tuska”- zaznaczył.

W „Sygnałach Dnia” był również poruszony temat wypadku premier Beaty Szydło. Przewodniczący wyjaśnił, że „wspierał posła Borysa Budkę w tym, żeby pomóc temu młodemu człowiekowi, który był uczestnikiem zdarzenia, ponieważ Platforma Obywatelska otrzymała sygnały od jego rodziców, że „sposób prowadzenia tego postępowania przeciwko niemu i to zderzenie z państwem PiS oraz sposób potraktowania go wymuszał wsparcie dla niego”. „Sposób prowadzenia postępowania, przesłuchania, braku dostępności do adwokata, do pomocy prawnej, braku badań lekarskich, takich rzeczy nie można akceptować. Szczególnie jeżeli one występują w takiej sytuacji i dotyczą wypadku z udziałem pani premier” – mówił Grzegorz Schetyna. Tłumaczył, że „jeżeli nie pilnują tego służby i państwo, to muszą pilnować posłowie opozycji, dlatego był tam poseł Budka”.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image