swiecicki.png

"To jest niedobry pomysł, bo on zawiera w szczegółach bardzo wiele rzeczy, które są absurdalne. Nie musi być powiększona sama Warszawa, potrzebna jest natomiast współpraca Warszawy z tymi sąsiednimi gminami i ta współpraca się rozwija na zasadach dobrowolnych w tej chwili, tego jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu nie było. Dzisiaj mamy porozumienie transportowe z ponad trzydziestoma gminami wokół Warszawy. Mamy porozumienie czterdziestu gmin dotyczące właśnie zadań metropolitalnych, finansowane przez Unię Europejską" - powiedział poseł Marcin Święcicki w rozmowie z Piotrem Goćkiem nawiązując do planowanego przez PiS powiększenia granic Warszawy.

Polityk wskazał, że wobec tego projektu ustawy w ogóle nie przeprowadzono konsultacji. "Jak projekt jest wrzucony do Sejmu, to może być uchwalony w jedną noc, więc stąd takie porażenie, że bez żadnych konsultacji, tym bardziej że to jest złamanie Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego" - mówił Marcin Święcicki.

"To mieszkańcy podwarszawskich tamtych gmin muszą zdecydować, czy chcą referendum, czy nie. Natomiast pewnym skandalem jest, że złamano Europejską Kartę Samorządu Lokalnego, która przewiduje w takich wypadkach konsultacje z lokalnymi wspólnotami, jeśli to jest możliwe, za pomocą referendum. Nawet pisowscy burmistrzowie, radni, czy posłowie nie wiedzieli, że coś takiego jest szykowane" - podkreślił polityk.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image