neumann6.1.png

"Chcemy, żeby Polacy wypowiedzieli się o tym czy chcą utrzymania systemu samorządowego wbrew temu co chce robić PiS. Mamy do czynienia ze słowną zapowiedzią nowej ordynacji, która sama w sobie nie byłaby niczym dramatycznym. Dwukadencyjność ma działać wstecz, ma być wysoki próg wyborczy, który eliminuje małe komitety. Chcemy przeciwstawić się centralistycznemu myśleniu PiS-u" - powiedział przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w "Poranku Radia TOK FM". Odniósł się w ten sposób do planowanego przez Platformę Obywatelska referendum dotyczącego utrzymania obecnego systemu samorządów.

"Platforma Obywatelska zaproponowała w swoim programie trzeci krok reformy samorządowej. Nie jesteśmy za ograniczeniem kadencji proponowanej przez PiS. My proponujemy dużą decentralizację" - dodał polityk.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wskazał również, że "dyskusja o 6 latkach trwała kilka lat". "Tutaj mamy wrzucone wszystko w kilka miesięcy. Gimnazja mają dobre wyniki. Samorządy zostały zostawione same sobie .Nie ma planów co do podstaw programowych. Nie było szansy na dyskusję o systemie oświaty. Protestujemy przeciwko pomysłowi na tę reformę" - zaznaczył.

Sławomir Neumann, pytany o to czy istnieje chociaż cień szansy, że PO mogłaby wejść w koalicję z PiS-em podkreślił, że "nie ma takiej możliwości".

"Przypomnę, że Kaczyński wygrał wybory i jest skuteczny. Na takiego gościa trzeba mieć skutecznego gościa po drugiej stronie. I taką osobą jest Grzegorz Schetyna, który wygra wybory z PiS-em. Dzieli nas Rów Mariański i nie tylko jeśli chodzi o poglądy na państwo, ale i światopogląd i trochę inny kod kulturowy" - mówił polityk.

"Platforma w ostatnich miesiącach pokazała, że potrafi się PiS-owi przeciwstawić i Platforma pokaże w wyborach samorządowych, że z PiS-em wygra. Będziemy budować szeroki blok, będziemy zapraszać bezpartyjnych samorządowców. Będziemy zapraszać do koalicji Nowoczesną i PSL w samorządach. Razem jesteśmy w stanie mocniej wygrać z PiS" - zaakcentował Sławomir Neumann.

Źródło: tokfm.pl

 

bg Image