kidawa5.1.png

"Musimy wrócić do punktu wyjścia, czyli musimy przegłosować budżet na sali plenarnej, posłowie mają prawo do poszczególnych poprawek, każdy poseł ma prawo wystąpić i zadać pytanie czy skomentować daną poprawkę" - powiedziała w programie "Sygnały Dnia" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Zostaliśmy na sali, bo tego dnia działo się bardzo dużo złych rzeczy. Marszałek Kuchciński nie wytrzymał presji prowadzenia obrad. I można ten cały spór i ten problem było rozwiązać bardzo szybko, ogłaszając przerwę, którą marszałek ogłosił, ale spotkać się z Konwentem, porozmawiać i po pewnym czasie wrócić do głosowania budżetu" - wyjaśniła.

Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała, że "marszałek Sejmu ma prawo przenieść obrady w dowolne miejsce, ale przenosząc te obrady w dowolne miejsce, musi zapewnić posłom, każdemu posłowi dostęp do tej sali i zapewnić takie warunki, żeby nikt nie miał wątpliwości, czy było kworum, kto był na sali, kto jak głosował".

"Chciałabym, żeby prawo w Sejmie było dobrze stanowione ale problem grudniowy wziął się ze źle przegłosowanego budżetu, z tego, że marszałek Kuchciński nie zapanował nad salą. Głosowanie budżetu jest zawsze trudne, wiemy, że to trwa kilkanaście godzin i posłowie doświadczeni wiedzą, że to jest taki maraton sejmowy. Ale do tego trzeba mieć zimną krew i opanowanie" - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się także do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, aby uregulować status lidera opozycji w Polsce.

"Prezes Kaczyński powołuje się na model brytyjski, tylko, że Wielka Brytania to nie Polska. Przede wszystkim Brytyjczycy mają królową, lider partii rządzącej zostaje premierem, a liderem opozycji jest osoba, która ma największą ilość parlamentarzystów. Więc tam to jest bardzo prosto uregulowane i nie ma żadnego castingu na lidera opozycji. Gdyby miało to być odwzorowanie, a na to się prezes Kaczyński powołuje, to on musiałby być premierem i wtedy moglibyśmy powiedzieć, że jest jakaś równowaga" - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image