kierwinski.png

- Prezydent Duda bardzo zabiegał o spotkanie z Barackiem Obamą, natomiast amerykańskie służby uznały, że do rozmów nie dojdzie. To dziwne w kontekście tego, że w Polsce odbędzie się szczyt NATO - powiedział w "Graffiti" poseł Marcin Kierwiński. Jego zdaniem brak spotkania należy odczytać "jako żółtą kartkę pokazaną polskiemu prezydentowi w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego."

Prezydent Andrzej Duda leci dziś do Stanów Zjednoczonych na Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Opublikowany przez Kancelarię Prezydenta plan wizyty nie zakłada rozmowy w cztery oczy prezydenta Polski z prezydentem Obamą. 

- Wydaje się, że kwestia stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, to temat zamknięty. Tak szumnie zapowiadana rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Obamą nie dojdzie do skutku. To wszystko efekt złej polityki rządu PiS popieranej przez prezydenta Dudę - podkreślił Marcin Kierwiński w rozmowie z Martą Kurzyńską. - Ważne, by prezydent Duda przy okazji Szczytu Nuklearnego mocno zabiegał, by obecność, nawet rotacyjna, amerykańskiego wojska w Polsce była jak najczęstsza i największa. Pytanie, czy sytuacja wewnętrzna nie wpływa na naszą zdolność negocjacyjną także na tym szczycie - dodał poseł.

Polityczne pojednanie przed wizytą Franciszka

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński zaapelował do opozycji, aby przerwać ostrą polityczną walkę przynajmniej do zakończenia wizyty papieża Franciszka w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Prezes PiS ogłosił też, że poprosi marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zorganizowanie spotkania z przywódcami innych partii. Marcin Kierwiński poinformował, że Platforma Obywatelska z chęcią podejmie rozmowy o kwestiach najważniejszych dla Polaków, na przykład sprawą bezpieczeństwa. Grzegorz Schetyna po zamachach w Brukseli mówił, że jesteśmy gotowi do szerokiej dyskusji na ten temat. Mamy doświadczenie i ekspertów, którzy pracowali przez 8 lat na zapleczu rządu Platformy Obywatelskiej. Organizowaliśmy duże imprezy masowe, więc warto z doświadczenia tych ludzi korzystać, zwłaszcza że większość z nich została przez PiS odsunięta od podejmowania jakichkolwiek decyzji - odpowiedział poseł.

Dodał również, że podczas spotkania Platforma ponownie zaapeluje o rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczył, że podstawowym tego warunkiem jest opublikowanie ostatniego wyroku TK i zaprzysiężenie przez prezydenta trzech "prawidłowo wybranych sędziów Trybunału".

Źródło: polsatnews.pl


bg Image