grupinski_min.png

"31 posłów Platformy, którzy nie głosowali ws. nowelizacji TK, poniesie konsekwencje – powiedział poseł Rafał Grupiński w programie „Gość poranka”. Zaistniałą sytuację tłumaczył m.in. chaosem panującym w Sejmie. Mówił też o „czarnym wtorku polskiej demokracji” i podkreślił, że Jarosław Kaczyński będzie się „smażył za to w politycznym piekle”.

– To jest do wyjaśnienia. Na pewno nie głosował Borys Budka, który stał na mównicy, oraz jedna z posłanek, która stała obok niego. Było spore zamieszanie, a części osób po prostu nie było – powiedział Rafał Grupiński. I dodał, że wyjaśnieniem tej sprawy musi się zająć przewodniczący klubu, Sławomir Neumann.

– Przykra prawda wygląda tak, że nawet gdyby byli obecni wszyscy posłowie PO, matematycznie nie miało to żadnego znaczenia – tłumaczył poseł.

– Wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy news wczorajszego dnia, bo o wiele ważniejsze jest to, że mieliśmy do czynienia z czarnym wtorkiem demokracji w Polsce – mówił Rafał Grupiński. Pytany, czy nie uważa, że to, iż nie głosowało 31 posłów PO jest klęską klubu, odparł jest to przede wszystkim wynik „chaosu w Sejmie” i m.in. ciągłych zmian terminów głosowań. – Nie ma ważniejszych zadań niż obrona TK, ale nie było też innych posłów z partii opozycyjnych. Będziemy to sprawdzać i na pewno konsekwencje będą wyciągane – zapewnił.

– Trudno się nie denerwować, gdy mamy do czynienia z czarnym wtorkiem demokracji, gdy PiS rozmontowuje TK, paraliżuje go swoją ustawą i łamie konstytucję. To wydarzenie ma klika wymiarów. Jest rozbieraniem państwa polskiego z płaszcza demokracji – mówił poseł. Tłumaczył, że „tracimy rolę lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i szanowanego partnera w UE”. – Stajemy się krajem kłopotów i zamachów na demokrację. To jest ogromnie przykre – stwierdził.

– Z punktu widzenia wewnętrznego, najważniejsze jest na pewno to, że PiS rozmontowuje ochronę obywateli przed zamachami władzy na wolności obywatelskie. TK jest najważniejszym sądem w Polsce – alarmował Rafał Grupiński.

Jego zdaniem, „PiS przeprowadził ustawę rękami prokuratora stanu wojennego pana Stanisława Piotrowicza”. – Nie ma większego grzechu niż zamach na trójpodział władzy. Jarosław Kaczyński będzie się w politycznym piekle smażył za to, co zrobił – powiedział Rafał Grupiński."

Źródło: tvp.info

 

 


bg Image