schetyna9.png

To nie faworyt, nie sondaże decydują o wyniku debaty, ale forma i dyspozycja dnia. Ewa Kopacz ma więcej doświadczenia i może narzucić tempo i narrację debaty - powiedział w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Oddanie głosu 25 października na partie, których poparcie oscyluje na granicy progu wyborczego, to strata głosu; to PO może zatrzymać "szaleństwo, które się zbliża" - mówiła w niedzielę w Radiu Zet premier Ewa Kopacz.

Ze słowami szefowej polskiego rządu zgadza się szef dyplomacji Grzegorz Schetyna. - Zaryzykuję taką tezę, że o 21 w niedzielę, kiedy pokażą się słupki wyborcze, nic nie będzie jasne. Dlatego, że jest wiele ugrupowań, które krążą wokół progu wyborczego i od tego, czy będą poniżej czy powyżej, zależy wynik wyborów - przyznał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

- Najbardziej boję się takiego wariantu, że takie ugrupowania, które wydają się być racjonalne i myśleć podobnie jak PO, ale otrzymają 4,5 proc. i nie wejdą do Sejmu, to szkoda tych głosów, bo to jest 4,5 proc. głosów Platformy Obywatelskiej - mówił.

Kaczyński: rząd PiS albo rząd wojny.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w Krakowie wskazał, że Polska po wyborach może mieć "rząd poparty przez trwałą większość parlamentarną z jednego obozu, w pełni współpracujący z prezydentem, szanujący opozycję lub rząd chaosu i walki".

Cała władza w ręce rad - tak się kiedyś mówiło za starych czasów. Nie będzie dobrze, jeśli w jednych rękach będzie cała władza, szczególnie w rękach środowisk Prawa i Sprawiedliwości, bo pamiętamy to z lat 2005-2007. To był zły czas dla Polski, dlatego fundamentalnie nie zgadzam się z tą tezą i zrobię wszystko, aby nie mogła się ona zrealizować - ocenił Grzegorz Schetyna.

Debata w TVN24

Już dzisiaj o godzinie 20 w telewizyjnym starciu zmierzą się Ewa Kopacz i Beata Szydło. Dyskusję będzie można oglądać m.in. na antenie TVN24. Szanse liderki PO na zwycięstwo w programie Schetyna oceniał bardzo wysoko.

- To nie sondaże decydują, a forma i dyspozycja dnia. Jak w sporcie - na końcu decyduje skuteczność i pomysł na to, jak chce się ją przeprowadzić i wygrać. Wierzę w premier Kopacz - ma więcej doświadczenia, może narzucić tempo debaty i narrację, bo to jest bardzo ważne. Nie chcę odkrywać kuchni, tam są lepsi specjaliści - stwierdził szef dyplomacji.

Minister Schetyna wykluczył swój udział we wtorkowej debacie ośmiu komitetów wyborczych. Przyznał, że minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ma odpowiednie doświadczenie, aby stanąć do dyskusji.

Kopacz straci władzę w PO?

W niedzielnym wywiadzie dla Radia Zet Ewa Kopacz nie wykluczyła, że po wyborach podda się weryfikacji w partii.

- To nie kwestia zmiany przywódcy, tylko wyborów w partii. Premier pani premier pełni obowiązki przewodniczącego po odejściu Donald Tuska. W związku z tym maratonem wyborczym zostawiliśmy wybory w partii na koniec. To było uczciwe i oczywiste - zaznaczał. Minister spraw zagranicznych ocenił, że wybory przewodniczącego partii to kwestia miesięcy.

- Za 3 lata wybory samorządowe, już dzisiaj trzeba pod to pisać scenariusze, aktywności najbliższych 3 lat, czy będziemy w koalicji rządzącej czy w opozycji - powiedział Grzegorz Schetyna.

- Będę gotowy do rozmowy o przyszłości Platformy po wyborach - zaznaczył.

Źródło: tvn24.pl


bg Image