crop-X04HA4ipIdA562m_180x130-0.png

Gdybyśmy wszystkich chcieli pozywać do sądów, to by się kończyło bardzo długimi rozprawami, gdzie na wokandzie byłaby historia Polski. Nie wiem, czy to jest dobry pomysł – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Trzaskowski. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do słów szefa FBI Jamesa Comeya, sugerujących współodpowiedzialność Polaków za Holokaust. – Nie wyobrażam sobie, co moglibyśmy jeszcze więcej zrobić w tej sprawie – stwierdził, oceniając działania polskiej dyplomacji jako wystarczające.

Szef FBI James Comey w przemówieniu wygłoszonym 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie mówił o „mordercach i ich wspólnikach z Niemiec, Polski, Węgier”. Później wycofał się ze swoich słów, ale nie przeprosił. 

„Reakcja była natychmiastowa. Uważam, że jest efekt” 

Reakcja rządu polskiego była natychmiastowa, nasz ambasador w Waszyngtonie wręczył notę, ambasador USA w Warszawie został wezwany do MSZ. Uważam, że jest efekt, bo widzieliśmy wczoraj że jednak dyrektor FBI próbuje się wycofać z tych swoich słów. Natomiast zabrakło mu odwagi żeby postawić kropkę nad „i” – powiedział Rafał Trzaskowski. 

Wydaje mi się, że jeśli wysoki urzędnik Stanów Zjednoczonych mówi nieprawdę historyczną, to powinien mieć więcej odwagi – dodał. 

Zapytany o ewentualne dalsze działania dyplomacji w tej sprawie, powiedział: „wysłanie noty i wezwanie ambasadora to są w języku dyplomacji bardzo ostre zachowania i tak naprawdę nie wyobrażam sobie co moglibyśmy jeszcze więcej zrobić”.

Gdybyśmy wszystkich chcieli pozywać do sądów, to by się kończyło bardzo długimi rozprawami, gdzie tak naprawdę na wokandzie byłaby historia Polski. Nie wiem czy to jest dobry pomysł – powiedział. Skomentował w ten sposób sugestie kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęca polski rząd do wystąpienia przeciwko Comeyowi na drogę prawną. 


– Lepiej jest szybko reagować, tak jak dyplomacja powinna, no i pracować nad tym, żeby ta nasza wizja historyczna była popularyzowana w takich krajach, jak Stany Zjednoczone – podkreślił gość TVP Info.

Źródło: tvp.info

 

 


bg Image