Kolarska-Bobiska_pap.png

W 2016 roku ma wejść w życie pilotażowy program studiów za granicą - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska w "Salonie Politycznym Trójki".

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada, że od września ma rozpocząć się program staży i praktyk studenckich w administracji publicznej, zapowiadany w expose premier Ewy Kopacz. Lena Kolarska-Bobińska powiedziała, że program będzie otwarty, obejmie wszystkie uczelnie. Szczegóły są jeszcze ustalane. Jak powiedziała, liczba miejsc na stażach dla studentów zależy od konkretnego ministerstwa.

Przyznała, że jest pewien opór w resortach związany z tą sprawą - praktykantami trzeba się bowiem zająć, przekazać im wiedzę i umiejętności. Na pytanie, czy staże będą płatne, minister odpowiedziała, że są środki europejskie na takie cele i chciałaby, aby tak było. Minister zapowiedziała również, że pilotażowy program, pomagający wybranym studentom opłacić naukę za granicą, ma być wdrożony jesienią 2016 roku. Według słów gościa Trójki, sprawą wkrótce zajmie się rząd, jednak ustawa będzie wymagała kilku poprawek.

W expose premier Ewa Kopacz powiedziała, że od 2016 r. Polska będzie finansować studia najzdolniejszych młodych na czołowych uczelniach świata - warunkiem będzie przepracowanie potem pięciu lat w kraju.

Lena Kolarska-Bobińska mówiła w Trójce, że kilka dni temu dostała zaproszenie na Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, ale jako uczestnik, nie prelegent. Zbiera się on we wtorek. Minister nie wie jeszcze, czy będzie obecna - będą jednak jej przedstawiciele.

Jak zaznaczyła, zaczął obecnie działać program kompetencji miękkich. Na wszystkich uczelniach będą zajęcia np. z logiki, filozofii, studenci będą mieli większy wybór dodatkowych przedmiotów. Ministerstwo ogłasza teraz nowy program wspierania humanistyki. Lena Kolarska-Bobińska dodała, że jest na ten cel 80 mln zł z programu humanistyki, dodatkowo są także pieniądze w agencjach.

Źródło: polskieradio.pl

Foto: PAP


bg Image