arukowicz.png

Od stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać pakiet onkologiczny. Od wydania pacjentowi karty do zakończenia pogłębionej diagnostyki może opłynąć maksymalnie 9 tygodni - mówi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

"Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pacjent ma mieć wykonane badania w określonym czasie. Od którego momentu zacznie się liczenie tego terminu?

Szybka diagnostyka onkologiczna rozpocznie się w momencie zapisania się pacjenta na listę osób oczekujących na konsultację lekarską w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W 2015 r. będzie wynosił 9 tygodni. W 2016 r. – 8 tygodni. A docelowo, od roku 2017 – 7 tygodni.

Kiedy pacjent dostanie kartę onkologiczną? Czy na pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego, czy dopiero po wykonaniu wstępnych badań, z których wynika, że istnieje podejrzenie nowotworu?

O tym zdecyduje lekarz. Pacjent powinien otrzymać kartę w momencie, gdy stan jego zdrowia powoduje, że lekarz POZ podejrzewa u niego nowotwór złośliwy i decyduje o skierowaniu go z tego właśnie powodu do specjalisty (czyli do onkologa lub innego lekarza– w zależności od umiejscowienia nowotworu).

W którym momencie upłynie termin 9, 8 lub 7 tygodni, o którym mowa w rozporządzeniu o ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – w chwili potwierdzenia diagnozy przez onkologa czy w momencie, kiedy pacjent zostanie wpisany do specjalnej kolejki onkologicznej?

Proces diagnostyczny, którego przeprowadzenie może trwać w 2015 r. do 9 tygodni, kończy się w momencie otrzymania wyników pogłębionej diagnostyki.

Kto tę kolejkę ma prowadzić? Lekarz rodziny, onkolog czy szpital?

Listy oczekujących prowadzą świadczeniodawcy – AOS w zakresie diagnostyki, szpital w zakresie leczenia. (...)"

Cała rozmowa: "Dziennik Gazeta Prawna" Nr 217(3858), str. B7

 


bg Image