crop-X04HA4ipIdA562m_180x130-0.png

– To już będzie polityczny konkret, gratulacje dla Ewy Kopacz (po objęciu stanowiska premiera – red.) już były – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Trzaskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Poinformował, że głównym celem wizyty polskiej premier w Brukseli ma być przygotowanie szczytu Rady Europejskiej, który odbędzie się w dniach 23-24 października.

Premier Ewa Kopacz w czasie pierwszej swojej zagranicznej wizyty spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Odnosząc się do planów wizyty Rafał Trzaskowski wyjaśnił, że rozmowy, odbywające się przed październikowym szczytem UE, będą dotyczyły głównie dwóch zagadnień. – Przede wszystkim polityki klimatycznej. Większość państw UE chce jeszcze bardziej ambitnych planów walki z ociepleniem. Drugi temat to próba pobudzenia europejskiej gospodarki, która bardzo powoli wychodzi z kryzysu – powiedział gość TVP Info.

„O solidarności energetycznej porozmawiamy osobno” 

Rafał Trzaskowski podkreślił, że „na tym szczycie nie będziemy rozmawiali o solidarności energetycznej”. – Będziemy o tym rozmawiać osobno. To nie jest dobry pomysł, żeby te dwa tematy ze sobą mieszać. Pierwszy to kwestia obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz próba śrubowania standardów, które i tak w UE są wysokie; nie możemy się na to zgodzić, bo nas na nie stać. Drugi – to budowanie bezpieczeństwa energetycznego, które zaproponował Donald Tusk – powiedział.

Wyraził przekonanie, że w sprawie energetyki w UE możliwe jest przezwyciężenie narodowych egoizmów. – Wszyscy w Unii są przekonani, że jeśli chcemy być efektywni w stosunkach z krajami trzecimi, musimy mówić jednym głosem – podkreślił.(...)

Źródło: tvp.info


bg Image