crop-6G22vRXOt8S3367_180x130-0.png

Nowy etap wojny handlowej z Rosją nie rozwiąże problemów polskiego górnictwa – powiedział w programie „Gość poranka” poseł Robert Tyszkiewicz, kandydat na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych.

W środę rano grupa górników ze Śląska zablokowała na granicy pociągi z importowanym z Rosji węglem. – Stawianie blokad na torach nie przyniesie rozwiązania – podkreślił Robert Tyszkiewicz.

Żyjemy w świecie wolnego handlu i stawianie barier na granicy nie jest rozwiązaniem. Może być sygnałem o problemie polskiego górnictwa – mówił poseł w TVP Info.

Kopalnie mają trudności ze sprzedażą węgla, który jest droższy niż węgiel rosyjski. Ministerstwo Gospodarki przygotowało pakiet naprawczy dla górnictwa – obiecywało, że będzie sprawdzać węgiel ze Wschodu pod kątem jakości i składu chemicznego, a także będzie renegocjować ceny z PKP Cargo, żeby taniej przywozić węgiel z Niemiec.

Trzeba rozmawiać z Rosjanami

To są dobre działania – ocenił poseł Tyszkiewicz. Jednocześnie podkreślił, że „trzeba rozmawiać ze stroną rosyjską”. – Część postulatów, m.in. kontroli jakościowej, brzmi bardzo racjonalnie, ale nie można tego robić jednostronnie. (…) W dzisiejszym stanie stosunków polsko-rosyjskich podnoszenie tych słusznych postulatów wymaga działań dyplomatycznych, negocjacyjnych; to jest droga, żebyśmy osiągnęli jakiś efekt – wyjaśnił.

W jego ocenie potrzebne jest stosowanie preferencji dla polskiego węgla, ale na rynku krajowym. Zwrócił uwagę, że „decyzje o imporcie węgla to decyzje firm, rynek węgla nie jest reglamentowany; reguluje go w decydującej mierze cena produktu”.

„Nie wolno zaogniać sytuacji handlowej z Rosją”

Robert Tyszkiewicz podkreślił, że relacje handlowe między Polską a Rosją są napięte w związku z sytuacją polityczną oraz sankcjami. Tymczasem „obecnie raczej wszyscy w Europie starają się, żeby nie eskalować tej wojny handlowej”. – Wprowadzanie restrykcyjnych rozwiązań spotka się z retorsjami ze strony rosyjskiej – ostrzegł.

Uważam, że wprowadzanie wojny handlowej w przestrzeń energetyki nie będzie skuteczne i nie będzie dla Polski opłacalne – powiedział poseł.

Źródło: tvp.info


bg Image