crop-uvBSESBrEWnTFeI_180x130-0.png

Od początku mówiliśmy i nadal mówimy o czteropaku wyborczym, nie o trójpaku. Pomysł połączenia wyborów to wyłącznie osobista kreacja mecenasa Giertycha - mówi poseł Robert Tyszkiewicz.

"+Super Express+: - Co w Platformie mówi się o pomyśle Romana Giertycha połączenia w jednym terminie wyborów prezydenckich i parlamentarnych?

Robert Tyszkiewicz: - Nie słyszałem w Platformie ani jednej dyskusji na ten temat. Dominujący nurt w PO chce zakończenia kadencji w regularnym terminie konstytucyjnym, bez żadnego przyspieszania. Od początku mówiliśmy i nadal mówimy o czteropaku wyborczym, nie o trójpaku. Tego się trzymamy. Dziwne byłoby, gdyby partia rządząca planowała skracanie kadencji bez wyraźnego powodu. Skaracanie kadencji zawsze jest dla partii rządzącej kłopotem. To jest spore zamieszanie w życiu publicznym, a nam zależy na utrwalaniu stabilnego i solidnego wizerunku.

- Wystąpienie mecenasa Giertycha było więc tylko radą wiernego zausznika rządu i PO? A może premier Tusk chciał wstępnie wybadać opinię publiczną, jak przyjmie taki scenariusz?

- W dziedzinie koncepcji politycznych Roman Giertych znany jest z takich szarż ułańskich. Utwierdza swój wizerunek niestandardowego publicysty i komentatora życia politycznego. Jak zawsze robi to na własną rękę. Mogę wymienić wiele pomysłów mecenasa Giertycha, których inspirację przypisywano PO. Zawsze okazywały się wyłącznie jego osobistą kreacją.

- Więc czysto teoretycznie: połączenie tych wyborów pomogłoby zdobyć Platformie lepszy wynik?

- Byłbym wstrzemięźliwy w przypisywaniu przyspieszonym wyborom parlamentarnym korzystnego działania na wynik Platformy.

- Pomysłodawca argumentuje, że w ten sposób sondażowy blask i poparcie społeczne dla prezydenta spłynęłyby w połączonej kampanii wyborczej również na PO, która w sondażach traci...

- Trudno dziś wyrokować, jakie będą sondaże w przyszłym roku. Po drugie dla politycznego skonsumowania spodziewanego zwycięstwa Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich potrzebny jest upływ czasu. Dopiero to zwycięstwo pozytywnie wpłynie na wynik Platformy w jesiennych wyborach parlamentarnych. Zwłaszcza gdyby było to zwycięstwo efektowne, najlepiej w pierwszej turze. To byłaby szansa na korzystny wiatr w nasze żagle. Prezydent Komorowski będzie przecież startował jako kandydat PO. Gdy trwają kampania i wybory, nikt nie wie, jaki będzie ich wynik. W jaki sposób przełożyłoby się to więc na decyzje w lokalu?

- Prowadzilibyście wspólną kampanię wyborczą.

- Połączenie terminów wyborów mogłoby tylko zakłócić wybory prezydenckie.

- Prezydent Komorowski w ogóle zgodziłby się na taki zabieg? Według mecenasa Giertycha wymagałoby to od niego poświęcenia.

- Mam zaszczyt cieszyć się przyjaźnią prezydenta, ale nie ośmieliłbym się za niego oceniać pomysłów politycznych. Uważam, że całe pokolenie Polaków przyzwyczaiło się już, że wybieramy prezydenta w oddzielnych wyborach. Łączenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych akurat środowisku Platformy nie kojarzy się najlepiej. (...)"

Cała rozmowa: "Super Express", Nr 190(6979), str. 4


bg Image