crop-1H5wL1Qy7019t1r_180x130-0.png

PO jest najważniejsza dla pana premiera i dla rządzenia Polską, natomiast myślę, że przy tak poważnej propozycji jednak interes Polski wydaje się być ważniejszy, niż interes partii – tak „Gość poranka” TVP Info Rafał Grupiński mówił o spekulacjach dotyczących propozycji objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej przez Donalda Tuska.

Sam fakt, że premier Donald Tusk jest poważnie brany pod uwagę do tak ważnego stanowiska w Europie, to jest wyróżnienie nie tylko dla niego, ale także dla Polski – uważa Rafał Grupiński. Polityk przyznaje, że to poważny dylemat dla szefa rządu. Zdaniem Rafała Grupińskiego Platformą Obywatelską Donald Tusk mógłby też kierować spoza Polski, bo jest człowiekiem o bardzo mocnej i niepodważalnej pozycji w partii. – Na pewno by dobrze działała, nawet gdyby raz po raz były to raczej telefony z Brukseli, niż spotkania bezpośrednie w Warszawie – mówi polityk PO.

„Leszek Miller nie zdałby matury z matematyki”

Rafał Grupiński mówił także o ewentualnej kandydaturze Radosława Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji. Przyznał, że „afera taśmowa nie przeszła bez echa w mediach europejskich. – Z drugiej strony dorobek Radosława Sikorskiego jako ministra spraw zagranicznych Polski, a także jako ważnego rozmówcy w najważniejszych w sprawach międzynarodowych, wydaje się, że pozwala spokojnie patrzeć na jego ewentualną rolę w Europie – uważa przewodniczący klubu PO.

Gość TVP Info skomentował też wniosek o wotum nieufności dla szefa MSZ. – Powiem żartobliwie, że wydaje mi się, że jeśli to Leszek Miller będzie składał wniosek, to podejrzewam, że matury z matematyki by nie zdał. Trzykrotnie już udowodniliśmy w ostatnich trzech tygodniach, że mamy zdecydowaną przewagę jako koalicja – mówi Rafał Grupiński. Stwierdził też, że takie wnioski z reguły nie są okazją do merytorycznej dyskusji, a mało konstruktywnej krytyki.

„Obydwie partie są słabe”

Rafał Grupiński skomentował próby zjednoczenia na lewicy. Stwierdził, że i Twój Ruch i SLD są słabe i PO nie musi się bać odpływu wyborców w kierunku nowej inicjatywy z lewej strony sceny politycznej. – SLD ląduje w niektórych badaniach poniżej Korwin-Mikkego – zauważa i ocenia, że to Twój Ruch chce „podczepić się” pod Sojusz, bo brakuje mu struktur terenowych.

Źródło: tvp.info


bg Image