crop-M0WiIqfV8pbT5TH_180x130-0.png

Unia Europejska oczekuje, że jak państwa na członkostwie zyskają, to obywatele będą o tym słyszeli - powiedział były Minister Finansów, Jacek Rostowski na temat spotu promującego 10. rocznicę członkostwa Polski w UE.

Konrad Piasecki: Pieniądze z CDU, pana zdaniem, kompromitowałyby ich odbiorców?
Jacek Rostowski: Ja nic o tej...
...transakcji, czy tym przepływie pan nie wie...
Nie, nie. O tym, co twierdzi Paweł Piskorski nie wiem. Dziwne dla mnie jest, że przypomniał sobie o tym dopiero po 20 latach i tuż przed wyborami.
Przypomniał jak przypomniał. Teraz powiedział. Może pamiętał cały czas.
Ale nie uważał za stosowne wcześniej powiedzieć i to myślę, że go dyskredytuje.
Ale panie ministrze, pan nie ma takich tajemnic rządowych, których pan dzisiaj nie zdradza, a za 20 lat być może tak?
Ale wie pan, to nie jest tajemnica rządowa...
To tajemnic politycznych.
Tajemnica polityczna. Uważam, że to bardzo, bardzo podważa wiarygodność, bo gdzie pan był, panie Piskorski, przez te 20 lat, jak mógł pan to wcześniej powiedzieć? Dla mnie pomysł, że poważni politycy CDU przyjeżdżali z siatkami pieniędzy jest kompletnie absurdalna.
To znaczy te siatki się wydają panu absurdalne, bo jeśli chodzi o obroty finansowe w CDU, to bywało naprawdę ponuro...
...tak...
...co Kohl przypłacił w końcu stanowiskiem...
...i oczywiście kanclerz Kohl musiał odejść z tego powodu. Ale to jest jakby część jednej narracji, jednego opisu. Paweł Piskorski jakby obie rzeczy mówi na raz. Ogólnie rzecz biorąc, tak jak w samych Niemczech i CDU dzisiaj, dzięki Bogu także w Polsce, stosujemy - i tutaj mam na myśli nie Platformę Obywatelską, tylko cały system polityczny - dużo wyższe standardy. Można by też oczywiście przypomnieć wszystkim partiom... Ja tutaj nie mówię ani że to miało miejsce, ani że to by w jakikolwiek sposób uzasadniało coś takiego, ale należałoby przypomnieć partii Jarosława Kaczyńskiego oczywiście skandaliczną sprawę Telegrafu i sprawę pożyczki sowieckiej w czasach Leszka Millera...
W pionierskich czasach polskiej demokracji różnie bywało z przepływami pieniężnymi.
Ale powinniśmy raczej się cieszyć tym, że standardy na pewno są znacznie wyższe dzisiaj, jeśli chodzi o cały system polityczny w Polsce, niż były wtedy, co w żaden sposób by czegoś takiego nie uzasadniało, a najważniejsze jest, że nie mamy żadnych, ale to żadnych powodów przypuszczać, że to, co Paweł Piskorski mówi jest prawdą, skoro tak długo o tym nie mówił, a po drugie - ma to takie elementy malownicze, które mnie się wydają zupełnie nieprawdopodobne.
Nie niepokoi pana swoboda, z jaką rząd wydaje kolejne pieniądze na kolejne reklamówki?
Nie, to jest wymóg Unii Europejskiej.
Najpierw 7 milionów na reklamówkę unijną, teraz ponad 8 milionów na reklamówkę transformacyjną?
Sam spot był zupełnie w normach - siedemset kilkadziesiąt tysięcy złotych - reszta to są koszty emisji. Proszę pamiętać - myślę, że musimy to jasno powiedzieć - to jest wymóg Unii Europejskiej, aby środki unijne były promowane. I proszę pamiętać jeszcze jedną rzecz. Unia Europejska, i nie mamy co się łudzić w tej sprawie, jest projektem politycznym, dlatego Unia Europejska oczekuje, że jak państwa na członkostwie zyskają, to obywatele będą o tym słyszeli.
Ale można to robić za tańsze pieniądze, panie ministrze.
Nie, nie można. Tam są pewne kwoty wymagane.
Ale do tej pory nie wydawaliśmy takich pieniędzy na tego typu reklamówki.
Panie redaktorze, myli się pan. Te kwoty, które są wydawane teraz, są co roku wydawane w podobnych kwotach. To co jest inne teraz, jest że to idzie na spoty niż na inne formy promocji, które - ja uważam - są mniej skuteczne. Chciałbym powtórzyć - Unia Europejska jest projektem politycznym. Jeżeli ktoś tego nie lubi, nie chce, to niech powie otwarcie, że chce z Unii wyjść. Ja w sytuacji, którą mamy dzisiaj na Wschodzie, i mając wybór między tym projektem politycznym jakim jest Unia Europejska i tym jedynym drugim projektem politycznym jaki mamy w Europie, jakim jest imperium rosyjskie, wybieram Unię Europejską, jako projekt polityczny bez żadnej wątpliwości.
Ale z tym nikt nie będzie dyskutował, panie ministrze...
Ale wtedy musimy też przyjąć tę prawdę, że jako projekt polityczny Unia chce się promować wśród swoich obywateli.(…)

Cała rozmowa: rmf24.pl


bg Image