crop-x6uO0z8Nn5Jjfy2_180x130-0.png

Jestem przekonana, że polscy inżynierowie dorównują talentem i wiedzą swoim kolegom zza oceanu, czy z Zachodu, a na pewno nie są on nich gorsi - mówi poseł Jadwiga Zakrzewska z Komisji Obrony Narodowej.

"Jesteśmy dobrze przygotowani do udziału w tak odpowiedzialnym i ogromnym przedsięwzięciu?

To jest wielkie wyznanie i od nas samych zależy czy temu podołamy. Ja jestem przekonana, że polscy inżynierowie dorównują talentem i wiedzą swoim kolegom zza oceanu, czy z Zachodu, a na pewno nie są on nich gorsi. Trzeba stworzyć im tylko odpowiednie warunki do rozwoju nauki i pracy, a udowodnia na co ich stać. Wszyscy na tym skorzystają, zarówno uczeni jak i przedsiębiorcy.

Co powinno decydować o wyborze partnera zagranicznego w programie obrony powietrznej kraju?

O wyborze partnera zagranicznego powinna decydować chęć współpracy z naszymi firmami i podzielenia się technologią w realizacji tego celu jakim jest budowa obrony przeciwrakietowej. Umiejętne podzielenie ról i zadań jest gwarancją dobrej współpracy. Posłowie z Komisji Obrony Narodowej liczą na to, że właśnie do tego doprowadzimy w trwających negocjacjach z zagranicznymi partnerami.

Ważniejsze są zdolności bojowe, czy interes polskiego przemysłu?

Ważne jest jedno i drugie. To powinno iść ze sobą w parze. Jeżeli polski przemysł obronny będzie na dobrym poziomie to wyposażenie wojska również i jego zdolności bojowe będą adekwatne do tego poziomu, dlatego tak istotny jest dostęp do zaawansowanych technologii w przemyśle obronnym.

Takie sprawy analizowane są na posiedzeniach Komisji Obrony Narodowej. Proszę mi powiedzieć co z nich wynika?

Ostatni na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej przyjęliśmy stanowisko, żeby popierać konsolidację przemysłu obronnego. Komisja zwróciła jednocześnie uwagę na to, że bezpieczeństwo naszego państwa musi oznaczać inwestycje w krajowy przemysł obronny poprzez wykorzystanie polskiej myśli technicznej. Dlatego też musimy dokonać gruntownej analizy naszych możliwości produkcyjnych na miarę nowych wyzwań związanych z bezpieczeństwem i obronnością naszego kraju. Będziemy tym systematycznie zajmować, aż osiągniemy zamierzone cele."

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", Nr 80 (3721 W2), str. D3


bg Image