Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/U82000aum3pVS55.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/U82000aum3pVS55.png'
U82000aum3pVS55.png
Rządowe propozycje w sprawie walki z problemem nietrzeźwych kierowców są właściwe; zmianom w prawie powinny towarzyszyć też akcje społeczne i edukacyjne pokazujące konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu - mówi przewodniczący klubu Rafał Grupiński.

"Plagi tego rodzaju jak pijaństwo muszą być przede wszystkim zwalczane prewencyjnie, więc myślę, że byłoby warto tego rodzaju zmiany w prawie, jakie proponuje dziś rząd, wzmocnić akcjami społecznymi, akcjami edukacyjnymi. One są, moim zdaniem, także niezbędne, jeśli chodzi przede wszystkim o pokazywanie konsekwencji tego rodzaju często zwykłej niefrasobliwości, nieodpowiedzialności, szczególnie, jeśli chodzi o tzw. siadanie za kierownicę na kacu" - powiedział Rafał Grupiński dziennikarzom w Sejmie.

Jak ocenił, rządowe propozycje dotyczące pijanych kierowców wystarczająco daleko zmieniają dotychczasowe przepisy. "Surowość zarówno kwestii nawiązki - bo to jest szczególnie istotna dolegliwość - jak i odbierania prawa jazdy - to są posunięcia absolutnie oczekiwane i właściwe" - zaznaczył przewodniczący klubu.

Pozytywnie odniósł się też do planów wprowadzenia obowiązku wyposażania pojazdów w alkomaty. "Obowiązek posiadania alkomatu jest, moim zdaniem, dobrym pomysłem. Oczywiście niewiele jest czasu, aby wszyscy wyposażyli się w alkomaty, ale myślę, że przy sprawnej organizacji jest to możliwe" - dodał Rafał Grupiński.

Rząd przyjął we wtorek rekomendacje zmian w prawie dot. pijanych kierowców. Rząd zaproponował m.in., aby kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, stracił prawo jazdy minimum na 3 lata i zapłacił nawiązkę - co najmniej 5 tys. zł, a wyrok w takiej sprawie będzie publicznie ogłoszony. Osoba, która po raz drugi zostałaby przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu traciłaby prawo jazdy na minimum 5 do 15 lat.

wł/pap


bg Image