Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/90Pqdyxdx79U9I2.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/90Pqdyxdx79U9I2.png'
90Pqdyxdx79U9I2.png
Prezydia sejmowej i senackiej komisji spraw zagranicznych w czwartek udają się na Węgry, gdzie z kierownictwami komisji z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie oraz polityce energetycznej - poinformował Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że najważniejszym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie; ma być przyjęte wspólne stanowisko w tej sprawie. "Być może wspólny głos państw Grupy Wyszehradzkiej będzie bardziej słyszalny w UE, ale także w Kijowie" - powiedział dziennikarzom w Sejmie.

Nie wykluczył także, że w najbliższym czasie do Kijowa w jednej delegacji udadzą się parlamentarzyści z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jak zaznaczył, będą chcieli "wesprzeć ukraińskie aspiracje i apelować o zakończenie konfliktu i rozpoczęcie rozmów".
Grzegorz Schetyna poinformował, że w Budapeszcie przewidziane jest spotkanie z prezydiami komisji parlamentarnych czterech wyszehradzkich krajów. "Chcemy rozszerzyć współpracę krajów wyszehradzkich także o wymiar parlamentarny" - powiedział.

"Będziemy też rozmawiać o kwestii bezpieczeństwa energetycznego, także w kontekście decyzji węgierskiej z ostatnich tygodni opodpisaniu umowy z Rosją na temat rozbudowy elektrowni atomowej w Paks" - podkreślił poseł.

"Najbliższe dni na Ukrainie będą ważne i decyzje, które będą podejmowane, będą skutkować przez miesiące, lata. Ważne jest, żebyśmy dalej wspierali sprawę ukraińską, pamiętając o tym, że wybory do parlamentu, wybory prezydenckie są uznane przez cały świat, także przez Ukraińców" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Jak zauważył, po ostatnich gestach prezydenta Wiktora Janukowycza, "sytuacja otwiera się, daje nowe możliwości do międzynarodowego, europejskiego arbitrażu". "Potrzebny jest głos przywódców największych krajów Unii Europejskiej, bo widać, że są elementarne problemy, żeby Ukraińcy zaczęli rozmawiać ze sobą" - podkreślił Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.

wł/pap


bg Image