Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/UVNEHKeBTtNQ32f.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/UVNEHKeBTtNQ32f.png'
UVNEHKeBTtNQ32f.png
Pakt dla Kultury - dokument, zakładający m.in. wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r., podpisano w Warszawie 14 maja 2011 roku.

Przewodnicząca sejmowej Komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska odnosząc się do postulatów prezesa Kaczyńskiego dotyczących przekazania 1 proc. budżetu państwa na kulturę podkreśliła, że jeśli chodzi o 1 proc. budżetu państwa na kulturę, to zgodnie z porozumieniami zawartymi w 2011 roku ze stroną społeczną, czyli Obywatelami Kultury cel ten będzie osiągnięty w 2015 roku. Jak oceniła, propozycje PiS są „strzałem kulą w płot” i pokazują że jako partia opozycyjna nie interesują się zmianami zachodzącymi w naszym kraju lecz zajmują się tylko nieustanną krytyką wszystkich i wszystkiego wokoło.

W dniu 14 maja 2011 roku podpisano w Warszawie Pakt dla Kultury. Jest to dokument zakładający m.in. wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 roku. Ponadto dokument zapewnia wszystkim obywatelom równy dostęp do kultury.

Pakt dla Kultury został zawarty pomiędzy Rządem reprezentowanym przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska a Obywatelami Kultury. Dokument jest oceniany jako punkt zwrotny w myśleniu o kulturze i sukces społeczny. Postulat aby 1 proc. budżetu państwa przeznaczyć na kulturę po raz pierwszy został zaproponowany w 2009 roku podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.

W ubiegłym roku Rada Ministrów przedstawiła w Sejmie informację na temat realizacji Paktu dla Kultury. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że postanowienia dokumentu są realizowane zgodnie z planem. Minister Zdrojewski poinformował, że już w 2013 roku założony poziom został niemal osiągnięty. Resort kultury dysponował budżetem 3,1 miliarda złotych - to w sumie 0,88 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa. Do osiągnięcia postulowanego w Pakcie dla Kultury 1 procenta w 2015 roku nakładów na kulturę w budżecie państwa brakuje 0,12 procenta.

wł/pap


bg Image