Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/YPjFGsv5kXN770l.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/YPjFGsv5kXN770l.png'
YPjFGsv5kXN770l.png
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna udają się w poniedziałek do Kijowa, na posiedzenie prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Polacy i Litwini chcą wesprzeć suwerenność i integralność Ukrainy.

Posiedzenie prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej oraz Rady Najwyższej Ukrainy odbędzie się z inicjatywy przewodniczącej Sejmu Litwy Lorety Grauziniene. Litwa sprawuje obecnie przewodnictwo w Zgromadzeniu.

Tematem posiedzenia będą sprawy bieżące, wynikające z rozwoju sytuacji na Ukrainie - zapowiedział Bogdan Borusewicz. Jak podkreślił, "ideą spotkania jest wsparcie suwerenności i integralności Ukrainy przez polskich i litewskich parlamentarzystów".

Zgromadzenie powinno teraz odbyć się w Wilnie, ale - zaznaczył marszałek Senatu - "w obliczu agresywnej postawy Federacji Rosyjskiej posiedzenie prezydium Zgromadzenia zostało zorganizowane w Kijowie".

Po spotkaniu prezydium zostanie ogłoszona wspólna deklaracja. W obradach uczestniczyć będzie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, p.o. prezydenta Ukrainy Oleksandr Turczynow. Członkowie prezydium zgromadzenia spotkają się też z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Planowane są także spotkania marszałka Senatu z liderami głównych klubów parlamentarnych oraz byłymi przewodniczącymi Rady Najwyższej Ukrainy.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że poniedziałkowe posiedzenie będzie miało wymiar symboliczny, ponieważ odbędzie się dzień po referendum na Krymie. "Chcemy w Kijowie powiedzieć kilka ważnych rzeczy; doprowadzić do ustaleń i współpracy parlamentarnej, wsparcia dla Rady Najwyższej, które dzisiaj jest im szczególnie potrzebne" - dodał.

Polska Delegacja składa się z siedmiu posłów i trzech senatorów. Zgromadzenie spotyka się na sesjach plenarnych raz w roku, w każdym kraju po kolei. Między sesjami spotyka się prezydium Zgromadzenia. Pierwsza sesja odbyła się w Kijowie w 2008 r. Ostatnia w Warszawie w 2013 r., jej tematem były relacje Ukrainy z Unią Europejską.

wł/pap

Foto: PAP


bg Image