Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/bQNg9wsR3HTIjpg.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/bQNg9wsR3HTIjpg.png'
bQNg9wsR3HTIjpg.png
W kwietniu do Kijowa udadzą się szefowie komisji spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji, by nawiązać współpracę parlamentarną i ekspercką z ukraińskimi deputowanymi – poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna wrócił w poniedziałek wieczorem z Kijowa, gdzie razem z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem wziął udział w posiedzeniu prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Posiedzenie odbyło się z inicjatywy przewodniczącej Sejmu Litwy Lorety Graużiniene; Litwa sprawuje obecnie przewodnictwo w Zgromadzeniu.

"Jestem umówiony z szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu oraz z szefową komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Francji. Będziemy w Kijowie w kwietniu – myślę, że pierwszej połowie – żeby przygotować spotkanie prezydiów komisji i nawiązać kontakty parlamentarne na poziomie komisji spraw zagranicznych oraz komisji ds. Unii Europejskiej” – powiedział dziennikarzom Grzegorz Schetyna.

Zaznaczył, że strona ukraińska jest otwarta na taką formę wsparcia. „Zależy nam na tym, aby zorganizować w Kijowie wspólne warsztaty eksperckie. W przyszłości będziemy zapraszać parlamentarzystów ukraińskich do Warszawy, Berlina i Paryża i robić tam podobne spotkania” – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych. Dodał, że stronie ukraińskiej zależy m.in. na reformie administracji, która zdecentralizowałaby system zarzadzania państwem.

W obradach uczestniczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, p.o. prezydenta Ukrainy Oleksandr Turczynow. Członkowie prezydium zgromadzenia spotkali się z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, a także z liderami głównych klubów parlamentarnych oraz byłymi przewodniczącymi Rady Najwyższej Ukrainy.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że podczas spotkań z przedstawicielami poszczególnych frakcji w parlamencie dało się zauważyć duże zaangażowanie w kwestie związane z bieżącą sytuacją na Krymie. „My staraliśmy się opisywać wyzwania, które przyjdą potem, gdy skończy się etap walki o Krym. Suwerenność przynosi wielkie wyzwania i trzeba na nie odpowiedzieć. Chcemy o tym rozmawiać i chcemy w tym Ukraińcom pomagać” – zadeklarował Grzegorz Schetyna. Jak dodał, podczas spotkań z politykami ukraińskimi polska strona starała się przekonywać, jak ważna jest ponadpolityczna jedność wokół najważniejszych dla kraju spraw, także w obliczu zbliżających się wyborów.

wł/pap

Foto: Kancelaria Senatu, autor: Michał Koziczyński


bg Image