Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/54ZYDJ2m8b3WQp5.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/54ZYDJ2m8b3WQp5.png'
54ZYDJ2m8b3WQp5.png
Polscy eurodeputowani, zwłaszcza ci z Platformy Obywatelskiej, potrafią ciężko i efektywnie działać w Parlamencie Europejskim, także we współpracy z kolegami z innych krajów - przekonywali w czwartek m.in. Róża Thun i Jan Olbrycht, którzy znaleźli się wśród wyróżnionych jako eurodeputowani roku 2013.

Róża Thun i Jan Olbrycht znaleźli się w gronie najlepszych europosłów 2013 roku magazynu "The Parliament". Nagrody ("MEP Awards") zostały rozdane we wtorek w Brukseli. Róża Thun otrzymała nagrodę za pracę nad regulacjami dotyczącymi internetu, a Jan Olbrycht za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska. Europoseł i szef sztabu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że przyznane dwa dni temu nagrody nie są pierwszymi, które odebrali eurodeputowani - wcześniej odznaczani byli również m.in.: Jerzy Buzek, Danuta Huebner i Filip Kaczmarek. "Zewnętrzna ocena jest bardzo wyraźnym sygnałem tego, jak odbierana jest nasza praca jest odbierana" - zaznaczył Tadeusz Zwiefka. Przekonywał, że nasi partnerzy z innych krajów UE oczekują wkładu polskich europosłów do "wspólnego, finalnego sukcesu".

Róża Thun przekonywała, że praca europosłów jest żmudna i czasochłonna. "75 proc. prawa, które nas obowiązuje, nie tylko w Polsce, we wszystkich krajach członkowskich, przechodzi przez nasze ręce, my je tworzymy czy współtworzymy. Te nagrody pokazują, że nasza grupa w największej w Parlamencie Europejskim frakcji ma rzeczywisty, dobry wpływ na to prawo" - przekonywała europosłanka. Jej zdaniem nagrody pokazują też, że polscy deputowani potrafią pracować grupowo. "Pamiętajmy, że jeżeli nie potrafimy pracować z posłami w różnym wieku, z równych krajów, z różnych opcji politycznych, jak nie potrafimy w Komisji przekonać do naszych rozwiązań większości na sali plenarnej, to nic z tego nie będzie" - mówiła europosłanka. Jan Olbrycht podkreślił, że tegoroczne wyróżnienia były tak naprawdę nagrodami dla "europosłów kadencji", czyli że oceniano całokształt pracy w PE. "Tym bardziej jest to dla nas nagroda ważna i istotna" - dodał polityk.


MEP Award została ustanowiona w 2005 roku i przyznawana jest w 15 kategoriach tematycznych: rolnictwo i sprawy wsi, wykorzystanie mediów społecznościowych, agenda cyfrowa, ekonomia i kwestie monetarne, zatrudnienie i sprawy społeczne, energia, środowisko, zdrowie, rynek wewnętrzny i ochrona konsumentów, polityka internetowa, sprawiedliwość i swobody obywatelskie; rozwój regionalny, badania naukowe i innowacje, a także zrównoważony rozwój środowiska i transport.
Róża Thun otwiera listę do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Tadeusz Zwiefka znalazł się na miejscu trzecim listy kujawsko-pomorskiej, a Jan Olbrycht - na "trójce" w okręgu śląskim.

Źródło: wł/PAP


bg Image