Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-J09XP79IGK8Xp2Z_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-J09XP79IGK8Xp2Z_180x130-0.png'
crop-J09XP79IGK8Xp2Z_180x130-0.png
Polska jest krajem bezpiecznym pod względem energetycznym - przekonywali w piątek Przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych, Andrzej Czerwiński oraz Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, Dariusz Rosati.

"Nasz kraj jest bezpieczny energetycznie, Komisja Europejska oceniła nasz poziom (bezpieczeństwa) jako wysoki, m.in. z tego względu, że podstawowym źródłem energii w naszym kraju jest węgiel" - powiedział przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki Andrzej Czerwiński na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

 

Andrzej Czerwiński wyraził nadzieję, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego będą traktowane jako "ważne narzędzie umacniania pozycji Polski na arenie europejskiej i światowej".

Przewodniczący sejmowej Komisji finansów Dariusz Rosati przypomniał, że na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli szefowie państw i rządów - w kontekście działań Rosji na Krymie - omówili temat zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Unijni przywódcy wezwali Komisję Europejską do przedstawienia do czerwca kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE od importu energii.

Uzgodniono m.in. konkretne kroki dotyczące przyspieszenia budowy interkonektorów między sieciami przesyłowymi gazu i energii elektrycznej krajów UE, ale także połączenia z krajami trzecimi, aby solidarnie reagować na nagłe zakłócenia w dostawach energii. Kraje UE zapowiedziały też prace nad dywersyfikacją źródeł dostaw oraz rozwojem nowych źródeł, zwłaszcza odnawialnych i zasobów własnych, przez co rozumie się m.in. gaz łupkowy.

Zdaniem Dariusza Rosatiego podjęte przez UE działania pozwolą na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji. Jak ocenił polityk, "solidarnościowy system energetyczny" jest konieczny w obecnej sytuacji międzynarodowej.

"Projekt budowy solidarnej unii energetycznej w Europie jest wynikiem intensywnych zabiegów dyplomatycznych Polski, która od kilku lat działała na rzecz takiego rozwiązania - wskazując partnerom unijnym, że Europa jest nadmiernie i ryzykownie uzależniona od dostaw od Federacji Rosyjskiej" - mówił Dariusz Rosati.

Zapewnił jednocześnie, że Polska już dzisiaj jest w skuteczny sposób zabezpieczona przed ewentualnymi przerwami w dostawach energii. "Polska gospodarka, rodziny, gospodarstwa domowe, mogą spać spokojnie, to bezpieczeństwo jest zapewnione" - przekonywał Dariusz Rosati.

Źródło: wł/pap


bg Image