Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/4KJgA4Ag6UjSru0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/4KJgA4Ag6UjSru0.png'
4KJgA4Ag6UjSru0.png
W środę w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. W konferencji udział wzięli Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński, Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska oraz poseł Artur Dunin.

Jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej ma trafić projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński podkreślił, że projekt już przed kilkoma miesiącami został przekazany władzom klubu, zatwierdzony, a przez okres wakacji parlamentarzyści PO mogli zgłaszać do niego uwagi. Ponieważ takich uwag nie było, władze klubu PO zdecydowały we wtorek, że projekt  zostanie w najbliższym czasie złożony w Sejmie, trwa zbieranie pod nim podpisów. Projekt reguluje kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów i obowiązku alimentacyjnego.

Przewodniczący Rafał Grupiński podkreślił, że projekt trafi teraz do komisji sejmowej, zatem posłowie będą mieli wpływ na ewentualne zmiany w projekcie. Zapewnił, że przy głosowaniu nad projektem - tak jak zwykle w sprawach światopoglądowych - w klubie PO nie będzie obowiązywała dyscyplina.

Projekt zakłada że dwie osoby - hetero- lub homoseksualne - będą mogły zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt ten reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. W projekcie zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekt wprowadza trzyletni obowiązek alimentacyjny "w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom" w sytuacji, gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".

Poseł Artur Dunin podkreślił , że projekt nie stwarza „paramałżeństwa”, tylko chce dać możliwość wspólnego życia ludziom, którzy nie mogą lub nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. „Nie zgadzam się z zarzutem niekonstytucyjności - nie zrównuję związków partnerskich z małżeństwami" - zaznaczył. Poseł zwraca też uwagę, że termin "wspólne pożycie" bardzo trudno zweryfikować. "Nie bardzo wiem, jak to „wspólne pożycie” miało być respektowane przez osoby trzecie - urzędy, sądy, szpitale" – podkreślił.

 

wł/PAP


bg Image