Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-fQvaZ5YRPt1uLnv_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-fQvaZ5YRPt1uLnv_180x130-0.png'
crop-fQvaZ5YRPt1uLnv_180x130-0.png
Większość klubów opowiedziała się za przepisami wprowadzającymi dwie e-usługi w transporcie drogowym - "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autokar". Tomasz Szymański, podczas konferencji prasowej, wyraził nadzieję, że wszystkie kluby poprą projekt i ocenił, że zaproponowane rozwiązania służą wszystkim użytkownikom. Według niego, obowiązujące dziś przepisy są nadto biurokratyczne i trudno dostępne dla obywateli, a rozwój e-usług przyniesie pozytywne skutki społeczne.

Rządowy pilny projekt nowelizacji wprowadza e-usługi, dzięki którym przed zakupem auta będzie można sprawdzić jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek, będzie można sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny. Prace legislacyjne i programistyczne nad tymi usługami są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI).

Rządowa propozycja zakłada, że w ramach usługi "Historia pojazdu" dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać on-line; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna. Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Sprawdzić będzie można datę pierwszej rejestracji za granicą.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW.

Dzięki drugiej usłudze - nazwanej "Bezpieczny autokar" - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne informacje będzie można uzyskać online bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

wł/pap


bg Image