Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/9Zv8scS90N3072d.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/9Zv8scS90N3072d.png'
9Zv8scS90N3072d.png
Platforma Obywatelska zaapelowała do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o poparcie zmian w Kodeksie pracy, mających zwiększyć elastyczność na rynku pracy. Przygotowany przez Platformę projekt ma zostać złożony w piątek do marszałek Sejmu.

 

Poseł Adam Szejnfeld podreślił w piątek na konferencji prasowej, że w walce z bezrobociem potrzebna jest wspólnota działań koalicji i opozycji. "Platforma przygotowała projekt zmian w Kodeksie pracy, dlatego stawiamy zasadnicze pytanie opozycji, ale szczególnie do Jarosława Kaczyńskiego: czy poprzecie projekt ustawy, który uwolni polski rynek pracy od ciężarów" - pytał poseł Adam Szejnfeld.

"Czy wreszcie wyjdziecie z pola krytyki i negacji i wejdziecie na pole przyjaznej współpracy z rządem i koalicją? Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów?" - dodał.

Projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada m.in. zmianę definicji doby pracowniczej. Poseł Adam Szejnfeld wyjaśnił, że korekta przepisu spowoduje, iż będzie łatwiej planować czas pracy - bez problemów, jakie stwarzają obecne przepisy. Przekonywał, że zmiany takiej oczekują nie tylko państwowi i prywatni pracodawcy, ale też urzędy administracji.

Drugi z postulatów Platformy przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że według obecnych przepisów czas pracy należy rozliczać w okresie do czterech miesięcy. "My będziemy proponować, aby ten okres rozszerzyć do 12 miesięcy" - powiedział.

Zapewnił przy tym, że obie projektowane zmiany - i zmiana definicji dobry pracowniczej, i wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy - nie naruszą żadnych praw pracowników.

Trzecia z propozycji Platformy to zmodyfikowanie kwestii przerywanego czasu pracy. Platforma Obywatelska chce, by przerywany czas pracy mógł być wprowadzany na zasadzie porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi lub reprezentacją załogi, a nie - jak jest obecnie - tylko na mocy układu zbiorowego pracy. Chodzi rówież o zmiany przepisów dotyczących przerwy w czasie pracy. Obecnie przerwa taka może wynosić tylko do 1 godziny. Platforma Obywatelska chce wprowadzić rozwiązania, gdzie - na bazie porozumienia między szefem a pracownikiem - będzie można wprowadzać dłuższą niż 60-minutowa przerwę w pracy.

Projekt zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących zwracania dnia wolnego, za pracę w dni wolne od pracy. Ponieważ obecnie jest tak, że dzień wolny należy zwracać pod koniec okresu rozliczeniowego, de facto powoduje to brak możliwości realizacji przepisów prawa pracy. Platforma proponuje więc możliwość zwrotu wolnego w danym okresie rozliczeniowym, bądź w następnym i dopiero wtedy, jeżeli w następnym nie będzie takiej możliwości, to zwracać w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

wł/pap


bg Image