31072019_BKaminska_TSiemoniak_TLichota_big.png

Posłowie pracują nad dokumentem, który ma pokazać nieprawidłowości w służbach mundurowych podległych MSWiA. Dokument ma w przyszłym tygodniu trafić do premiera Mateusza Morawieckiego wraz z żądaniem dymisji odpowiedzialnego za te służby wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że na Podlasiu, skąd pochodzi wiceszef MSWiA tamtejsze służby: policja i straż pożarna zostały "sprowadzone do roli politycznego, prywatnego zaplecza dla różnych ambicji i dziwactw" Zielińskiego.

"Pamiętamy konfetti, odciętą głowę, hawajskie tańce wiceministra Zielińskiego. Wielokrotnie domagaliśmy się reakcji od kolejnych ministrów spraw wewnętrznych, od premiera. Nie dzieje się nic. Ta sytuacja jest - w naszej ocenie - ogromnym obciążeniem i fatalnym przykładem dla funkcjonariuszy w całej Polsce" - podkreślił Tomasz Siemoniak. Dodał, że w służbach podległych Zielińskiemu "promuje się miernoty", a nie tych, którzy uczciwie służą.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej poinformował, że posłowie pracują nad dokumentem, który miałby ukazać nieprawidłowości w służbach mundurowych, do których dochodzi pod rządami wiceministra Zielińskiego. Dokument ma zostać w przyszłym tygodniu skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego wraz z żądaniem odwołania wiceszefa MSWiA. "Ten człowiek nie powinien nigdy tej funkcji sprawować" - podkreślił Tomasz Siemoniak.

Według posłanki Bożeny Kamińskiej funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wielokrotnie informowali ją o nieprawidłowościach na Podlasiu i apelowali o wsparcie. "Ci, którzy reagują, mają odwagę, żeby stać na straży prawa, stają się potem ofiarami" - powiedziała posłanka. Według niej funkcjonariusze tacy mają np. wielokrotnie niższe dodatki stażowe niż ci, którzy przychodzą z nadania Zielińskiego.

Sytuację w straży pożarnej skrytykował też towarzyszący posłom na konferencji prasowej funkcjonariusz PSP z Podlasia Tomasz Lichota. "Od kiedy nadzór nad służbami mundurowymi sprawuje pan wiceminister Jarosław Zieliński zdecydowana większość strażaków twierdzi, podobnie jak ja, że kieruje nami jakaś zorganizowana grupa przestępcza" - powiedział.

wł/pap


bg Image