26072019_ILeszczyna_ACzerwiski_big.png

Posłowie Izabela Leszczyna i Andrzej Czerwiński zaapelowali w piątek do przedsiębiorców, by składali oświadczenia, które pozwolą im na korzystanie z zamrożonych cen energii elektrycznej.

Tylko do 27 lipca uprawnieni do dalszego korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej mają czas na złożenie swojemu sprzedawcy specjalnego oświadczenia. Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że kto chce korzystać z zamrożonych cen, musi oświadczenie złożyć. Obowiązek ten nie dotyczy gospodarstw domowych.

Posłowie Izabela Leszczyna i Andrzej Czerwiński zaapelowali w piątek do przedsiębiorców, by składali takie oświadczenia. "Szanowni przedsiębiorcy, jeśli do dzisiaj, a de facto do poniedziałku nie złożycie oświadczenia, w którym udowodnicie państwu naszemu, że nie jesteście wielbłądem, to znaczy, że jesteście przedsiębiorcą i że kolejne sześć miesięcy macie prawo do tej zaniżonej sztucznie ceny energii, to zapłacicie cenę wyższą" - przestrzegała Izabela Leszczyna. Zwróciła uwagę, że nowe - według niej niekorzystne - przepisy dotyczące cen energii, zostały wprowadzone latem, w czasie, kiedy wielu ludzi jest na urlopach.

Izabela Leszczyna mówiła, że PiS wprowadził chaos związany z cenami energii elektrycznej. "Partia rządząca po raz kolejny udowadnia dzisiaj, że jest mistrzem chaosu. PiS jest w stanie wprowadzić chaos właściwie w każdej dziedzinie życia państwa i obywateli. Dzisiaj z tym chaosem mamy do czynienia w cenach energii elektrycznej" - powiedziała posłanka.

Andrzej Czerwiński przypomniał, że zgodnie z podpisaną 28 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją m.in. ustaw: o podatku akcyzowym oraz o efektywności elektrycznej, niezłożenie oświadczenia w terminie spowoduje utratę uprawnienia do zachowania niższej ceny energii. Dodał jednocześnie, że niektóre spółki energetyczne zamierzają przyjmować oświadczenia jeszcze w poniedziałek. Według Andrzeja Czerwińskiego problem cen prądu dotyczy ok. 600 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Jego wzór można znaleźć np. pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1210/1.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców podał przed kilkoma dniami, że do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.

wł/pap


bg Image