26072019_SNeumann_SNitras_big.png

"Dzisiaj składamy wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego. Symbolicznie trzeba pokazać, że w normalnym państwie nie ma zgody na oligarchiczne zachowania przedstawicieli władzy" - mówili na konferencji prasowej w Sejmie Sławomir Neumann i Sławomir Nitras.

Wniosek ma związek z przypadkami, kiedy marszałek miał latać rządowymi samolotami wraz z rodziną.

"Dzisiaj składamy wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego. Wiemy, że to jest koniec kadencji, ale symbolicznie trzeba pokazać, że w normalnym państwie nie ma zgody na tego typu oligarchiczne zachowania przedstawicieli władzy" - powiedział szef Klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. We wniosku jako kandydatkę na nowego marszałka wskazano Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Sławomir Neumann podkreślił, że w "cywilizowanych krajach" tego typu doniesienia zakończyłyby się dymisją. Dodał, że liczył, iż Kuchciński sam złoży rezygnację z zajmowanej funkcji. "Jak widać, standardy obowiązując w PiS są zupełnie inne. We wszystkich krajach Unii Europejskiej taka informacja o szefie izby parlamentu, który wykorzystuje publiczne pieniądze, publiczny transport do przewożenia swojej rodziny jakby to była prywatna firma, prywatna taksówka, za którą nie trzeba płacić" - zauważył przewodniczący klubu.

Krytykował też władze Prawa i Sprawiedliwości za brak reakcji na informacje Radia ZET. "Od kilkudziesięciu godzin nie mamy prawdziwej reakcji ze strony władzy, ze strony Prawa i Sprawiedliwości poza idiotycznymi tłumaczeniami, że przecież jedna, czy dwie osoby więcej na pokładzie nie robią większych kosztów" - zaznaczył poseł.

Sławomir Nitras powiedział, że uzasadnienie do wniosku klubu PO-KO "napisało życie". "Mamy marszałka, który chodzi w otoczeniu sześciu strażników, któremu dziennikarze nie mogą zadać pytania, któremu poseł nie może zadać pytania" - powiedział poseł.

Jak ocenił, wykorzystywanie samolotu rządowego, by podróżować wraz z rodziną z weekendu do domu jest nadużyciem prawa. "To jest złamanie prawa. Ale co gorsza - pan marszałek, druga osoba w państwie, osoba, która stoi na straży powagi Sejmu, skłamał. Skłamał na pytania dziennikarzy, kiedy pytali o to, czy podróżuje z rodziną. Na piśmie Kancelaria Sejmu odpowiada, że nigdy takie przypadki nie miały miejsca. Dzisiaj słyszymy, że takich przypadków było sześć, bo sześć ujawniliśmy" - mówił poseł Nitras.

Dodał, iż klub Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, oprócz odwołania marszałka Sejmu, oczekuje też informacji ile odbył tego typu lotów w tej kadencji.

Radio ZET informowało w czwartek, że dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów, podczas których na pokładzie poza Kuchcińskim znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Jak podkreśliło radio, nie wiadomo, czy rodzina Kuchcińskiego zapłaciła za te loty.

wł/pap


bg Image