19072019_TSiemoniak_JKluzik-Rostkowska_Dziennikarze_big.png

Członkowie Zespołu Śledczego ds. Zagrożeń Bezpieczeństwa Państwa wraz z zaproszonymi gości poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie, że kierują do prezydenta Andrzeja Dudy list zawierający pięć ważnych pytań dotyczących prorosyjskiej postawy niektórych członków rządu i partii PiS.

Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, jaka byłą tematyka ostatniego posiedzenia zespołu. "Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Śledczego Platformy Obywatelskiej do spraw Zagrożeń Bezpieczeństwa Państwa. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć dlaczego zarówno rząd PiS prowadzi politykę prorosyjską, dlaczego poszczególni członkowie PiS są prorosyjscy. Ekspertami wczorajszego zespołu było 3 dziennikarzy, każdy z nich napisał przynajmniej jedną książkę poświęconą tej tematyce: Grzegorz Rzeczkowski, Tomasz Piątek i Piotr Maciążek" - rozpoczęła przewodnicząca zespołu.

"Te pytania, które sobie wczoraj zadaliśmy są tak ważne, że postanowiliśmy napisać list do prezydenta Dudy. Zawiera on 5 najważniejszych pytań są to wnioski z naszego zespołu. Liczymy na to, że prezydent Duda przełamie swój zwyczaj i zajmie się tą sprawą" - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

"Na początek pytamy o działania, które mogłyby wyjaśnić liczne udokumentowane powiązania Antoniego Macierewicza i obecnego premiera Mateusza Morawieckiego z osobami mającymi liczne związki i prowadzącymi działalność gospodarczą w federacji rosyjskiej, bądź w powiązaniu z osobami z federacji rosyjskiej współpracującymi z Kremlem" - powiedział Tomasz Piątek.

"Ważne jest, żeby odpowiedzieć na pytanie, jakie działania podjął pan prezydent by wyjaśnić udział rosyjskich służb i powiązanych z nimi rosyjskich, kremlowskich oligarchów w zorganizowaniu podsłuchów i wykorzystaniu podsłuchów uderzających w przedstawicieli władz RP" - mówił Grzegorz Rzeczkowski.

"Następne pytania dotyczą energetyki. Dlaczego europosłowie PiS byli przeciwko dyrektywie gazowej uderzającej w Nord Stream 2 oraz pytanie o wciąż rosnący import rosyjskiego węgla" - poinformował Piotr Maciążek.

"Pytamy prezydenta czy dysponuje informacjami na temat spotkań prezesa Kaczyńskiego z Salvinim i Rohrabacherem, polityki bliskimi i współpracującymi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem" - mówił poseł Tomasz Siemoniak.

"Pytamy dlaczego polski rząd w dniu 17. maja 2019 roku poparł Rosję i jej starania o przywrócenie prawa głosu w Radzie Europy. Rosja straciła prawo głosu w Radzie Europy w kwietniu 2014 roku. Miało to ścisły związek z aneksją Krymu. Co się takiego wydarzyło, że rząd Polski, inaczej niż rządy Gruzji czy Ukrainy, zdecydowały się na przywrócenie prawa głosu Rosji? W naszym rozumieniu jest to działanie prorosyjskie" - zakończyła Joanna Kluzik-Rostkowska.


bg Image