18072019_MKochan_JMarczuajtis-Walczak_big.png

"Osoby niepełnosprawne znów zostały oszukane przez rząd PiS. Świadczenie, które miało przysługiwać wszystkim osobom niepełnosprawnym, nie dla wszystkich będzie dostępne" - mówiły na konferencji prasowej posłanki Magdalena Kochan i Jagna Marczułajtis-Walczak.

Posłanka Magdalena Kochan mówiła, że świadczenie 500 plus, które miało być przyznawane każdej osobie niepełnosprawnej będzie obarczone kryterium dochodowym. "Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie tzw.ustawy 500+ dla każdej osoby z niepełnosprawnością. Doskonale wiemy, że jest to kolejne pozorowane działanie wobec środowiska osób z niepełnosprawnością. 500+, które ma podobno, jako  świadczenie uzupełniające ma otrzymać każda osoba powyżej 18-nastego roku życia niezdolna do samodzielnej egzystencji, nie dotrze do każdej z tych potrzebujących osób. Zastosowano kryterium dochodowe" - powiedziała Magdalena Kochan.

"Postanowiliśmy złożyć w drugim czytaniu kolejne poprawki do tej ustawy, tak by to świadczenie rzeczywiście pomogło osobom najbardziej przez życie i los poszkodowanym" - dodała Magdalena Kochan.

Jagna Marczułajtis-Walczak powiedziała, że poprawki dotyczą kryterium dochodowego i ponownego orzekania o niepełnosprawności. "Jako KP PO-KO postanowiliśmy złożyć dwie poprawki: pierwszą o zniesienie kryterium dochodowego i drugą o zniesienie ponownego orzecznictwa. Od 2001 roku to zespoły orzekające nadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i te osoby, które mają wydane zaświadczenie po 2001 roku będą musiały ponownie stanąć na komisję, ale w ZUS, aby otrzymać świadczenie" - mówiła Jagna Marczułajtis-Walczak.

Jagna Marczułajtis-Walczak wskazywała, że za czasów rządów Platformy Obywatelskiej w 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 420 zł w 2007 roku do 1447 zł w roku 2014.


bg Image