4072019_ZKonwiski_MPampuch_GTokarska_big.png

"Z listy świadków komisji, na wniosek jej szefa Marcina Horały skreślono Mariusza Kamińskiego, wiceprezesa PiS i byłego szefa CBA. To jest ewidentna próba chronienia wiceprezesa PiS przez przewodniczącego Horałę i przez większość komisji" - mówili posłowie zasiadający w Komisji Śledczej ds. VAT.

Zbigniew Konwiński poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że na wniosek przewodniczącego komisji śledczej ds. VAT Marcina Horały z listy świadków komisji został skreślony Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Zbigniew Konwiński przypomniał, że Kamiński był szefem CBA przez dwa lata w okresie, który bada komisja śledcza, a jego następca Paweł Wojtunik został już przesłuchany. "Nie ma powodów dla skreślenia Kamińskiego z listy świadków. To jest ewidentna próba chronienia wiceprezesa PiS przez przewodniczącego Horałę i przez większość komisji" - mówił poseł.

Zdaniem posła Zbigniewa Konwińskiego "światło na brak działań" Mariusza Kamińskiego, jako szefa CBA w sprawie wyłudzeń VAT, rzucają zeznania dwóch świadków: Jacka Cichockiego, byłego szefa MSW, KPRM i Komitetu Stałego Rady Ministrów, oraz Andrzeja Parafianowicza byłego wiceszefa Ministerstwa Finansów.

Poseł Konwiński stwierdził, że zeznania tych światków, w części dotyczącej Kamińskiego, nie znalazły się w pierwotnej wersji protokołu z posiedzenia komisji śledczej, na którym byli przesłuchiwani Cichocki i Parafianowicz. Dopiero po interwencji posłów opozycji z komisji śledczej zeznania te zostały umieszczone w protokole. "Sejm tłumaczył to względami technicznymi, a przewodniczący Horała twierdził, że to były nieistotne (dla prac komisji - PAP) dywagacje światków" - mówił poseł.

Zbigniew Konwiński zapowiedział, że opozycja będzie składać wnioski o przesłuchanie Kamińskiego, pomimo wykreślenia go w czwartek z listy świadków.

"To co stało się dzisiaj (...) świadczy tylko o jednym, że ta komisja ma wyłącznie cel polityczny i wybiórczo traktowani są świadkowie przesłuchiwani przez komisję" - mówiła Genowefa Tokarska. Przypominała, że Kamiński jako szef CBA odpowiadał za ekonomiczne bezpieczeństwo państwa, gdyż był szefem Biura w latach 2008-2009. "Przestępczość podatkowa czy przestępczość VAT-owska nie rodzi się z dania na dzień i nie znika. To jest coś, co musiało zaistnieć w zalążku już w tamtym okresie. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego nie możemy zapytać Mariusza Kamińskiego, czy CBA już wtedy wiedziało o jakiś zdarzeniach, które miały później mieć miejsce w naszym kraju i co w tym względzie jako szef CBA zrobił" - mówiła posłanka.

"Rodzi się pytanie, co Mariusz Kamiński ma do ukrycia?" - mówił poseł Mirosław Pampuch. "Bez zbadania całościowego m.in. CBA, bardzo ważnej służby odpowiadającej za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, nie jest możliwe sporządzenie rzetelnego raportu z prac komisji" - stwierdził poseł.

wł/pap


bg Image