24052019_AHalicki_MKierwiski_big.png

"Oczekujemy wyjaśnień od szefa KPRM Michała Dworczyka w związku z jego oświadczeniami majątkowymi, w których miało zabraknąć informacji o posiadanych udziałach w prywatnej spółce. Prezes Kaczyński mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, niezależnie od tego, że sam chce budować wieże, a okazuje się, że otacza się ludźmi, stworzył rząd ludzi, którzy wszyscy mają jakieś interesy" - mówili na konferencji prasowej posłowie Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński.

Według portalu OKO.press Michał Dworczyk miał w co najmniej 12 oświadczeniach majątkowych zataić, że posiada udziały w spółce, która zapewnia budynki i wyposażenie szkołom pod patronatem Opus Dei. Fałszywe deklaracje - jak twierdzi portal - Dworczyk składał jako radny, poseł i minister. Portal napisał, że po pytaniach dziennikarzy w tej sprawie, polityk miał złożyć w Sejmie korekty czterech oświadczeń. Według Dworczyka udziały, które posiada, dotyczą organizacji non-profit.

Wiceszef Klubu Andrzej Halicki, komentując doniesienia OKO.press, wyraził pogląd, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "stworzył układ, grupę trzymającą władzę osób bardzo interesownych". "On sam mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, niezależnie od tego, że sam chce budować wieże, a okazuje się, że otacza się ludźmi, stworzył rząd ludzi, którzy wszyscy mają jakieś interesy, a co najgorsze - zapominają o nich w sposób dość dziwny" - powiedział poseł.

Podkreślił, że Michał Dworczyk, będąc udziałowcem prywatnej spółki, powinien wykazać to w oświadczeniu majątkowym. "Premier Morawiecki już zawczasu zrobił rozdzielność majątkową, bo - jak mówił w słynnych +taśmach prawdy+ - najlepiej kupować ziemię na słupy" - powiedział Andrzej Halicki.

Nawiązując do ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą" sprawy zakupu przed laty przez szefa rządu działki od Kościoła we Wrocławiu, Halicki pytał czy premier "należycie odprowadził podatki" w związku z posiadaną ziemią.

Marcin Kierwiński przypomniał, iż opozycja oczekuje ujawnienia majątku żony Mateusza Morawieckiego. "To czwarty dzień milczenia premiera Morawieckiego na temat jego majątku, na temat majątku jego żony. To czwarty dzień, kiedy Polacy powinni otrzymać informację ze strony rodziny Morawieckich co do tego w jaki sposób nabyte zostały grunty we Wrocławiu" - mówił poseł.

wł/pap


bg Image