23052019_ZKonwiski_MPampuch_big.png

"Złożymy zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefów MF w rządzie PiS, w tym obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o niedopełnienie obowiązków we wdrożeniu Centralnego Rejestru Faktur" - mówili na konferencji posłowie Zbigniew Konwiński i Mirosław Pampuch.

Zbigniew Konwiński poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że wspólnie z dwojgiem innym posłów opozycji z komisji śledczej ds. VAT - Genowefą Tokarską i Mirosławem Pampuchem - złożą tego samego dnia zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministrów finansów w rządzie PiS - obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, a także Teresę Czerwińska i Pawła Szałamachę.

"Chodzi o niedopełnienie obowiązków we wdrożeniu tzw. Centralnego Rejestru Faktur. Według wyliczeń obecnego kierownictwa Ministerstwa Finansów mogło to ograniczać lukę w podatku VAT między 12 a 36 mld zł rocznie. To nie są nasze wyliczenia, to są wyliczenia i informację, które swego czasu w Sejmie przedstawiał wiceminister finansów" - powiedział Zbigniew Konwiński.

Jak dodał, fakt, że do tej pory nie wprowadzono Centralnego Rejestru Faktur kosztuje budżet być może nawet 108 mld zł. "Sytuacja niedopuszczalna, mamy do czynienia z poważnym zaniechaniem urzędniczym, stąd nasze zawiadomienie do prokuratury, które dziś składamy" - dodał poseł.

Mirosław Pampuch przekonywał, że Centralny Rejestr Faktur to instrument, który pozwala uszczelnić system podatkowy. "Walka z luką VAT-owską, to nie tylko walka z luką w latach 2008-2015. Ta walka musi trwać na bieżąco, cały czas" - podkreślił.

Jak mówił, w roku 2016 luka VAT-owska to 56 mld zł, w 2017 - 34 mld zł, w 2018 szacowana luka VAT-owska to około 30 mld zł. "A więc jest to prawie 100 mld zł w trzy lata"- zaznaczył poseł.

Podkreślił, że rząd PiS, by rozwiązać problem Centralnego Rejestru Faktur powołał specjalną spółkę - Aplikacje Krytyczne. "W najnowszym raporcie NIK wskazuje się, że ta spółka jest niepotrzebna; że rzekomo Centralny Rejestr Faktur jest również niepotrzebny. A skoro tak, to mamy kolejne przestępstwo urzędnicze, a więc funkcjonowanie spółki celowej, wydawanie po kilkadziesiąt milionów złotych na funkcjonowanie tej spółki. Po co? Aby utrzymywać armię urzędników?" - pytał Mirosław Pampuch.

Zaznaczył, że składając zawiadomienie posłowie opozycji nie przesądzają, czy wymienione we wniosku osoby popełniły przestępstwo czy też nie. "My żądamy od prokuratury podjęcia działań i sprawdzenia tego. Bardzo ważnym jest, by wszystkie elementy walki z luką VAT-owską zostały wdrożone i prawidłowo wykorzystane" - powiedział.

Zbigniew Konwiński zaznaczył, ze "wszyscy świadkowie, którzy zeznawali przed komisją śledczą ds. VAT zgodnie ocenili, że Centralny Rejestr Faktur to najlepsze narzędzie do walki, jeśli chodzi uszczelnienie systemu podatku. "Pytanie w takim razie, w czyim interesie działał Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha i Teresa Czerwińska? W interesie polskich podatników, czy w interesie mafii VAT-owskich, nie wprowadzając Centralnego Rejestru Faktur?" - pytał poseł.

Mirosław Pampuch dodał, że "łatwo jest ferować oskarżenia o grabież 250 mld zł, ale trudnej jest wdrożyć racjonalne rozwiązania, które spowodują uszczelnienie systemu podatku VAT".

wł/pap


bg Image