23052019_BKlich_PZientarski_big.png

"Projekt kodeksu karnego nie został poddany konsultacjom, właściwej procedurze legislacyjnej w Sejmie, nie poddany został także należytej refleksji i dyskusji z prawnikami. Wnioskujemy o specjalne posiedzenie konwentu Seniorów, które zadecyduje czy kontynuować prace nad tym projektem" - mówili na konferencji prasowej senatorowie Bogdan Klich i Piotr Zientarski.

Przewodniczący Grupy Senatorów Bogdan Klich mówił, że Kodeks karny jest kolejną ustawą, która procedowana jest w parlamencie w pośpiechu, w sposób skandaliczny. "Od 3.5 roku jesteśmy świadkami wielokrotnego łamania konstytucji przez wnioskodawców rozmaitych aktów legislacyjnych. Od 3.5 roku przez Sejm, Senat są przepuszczane ustawy, które łamią także standardy legislacyjne, od 3.5 roku mamy poczucie, że często uczestniczymy w podważaniu podstawowych zasad ustrojowych państwa polskiego. Dzisiaj do Senatu na pierwsze czytania trafia nowy Kodeks karny. Ten, który jest bombą atomową podłożoną pod system prawa karnego w Polsce. Ten, który w sposób karygodny przeszedł przez Sejm i ten, który będzie w przyśpieszonym trybie procedowany w Senacie. Przecież posiedzenie Senatu miało rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Dzisiaj natomiast wyznaczono posiedzenie połączonych komisji" - mówił senator Bogdan Klich.

Senator Bogdan Klich powiedział, ze projekt kodeksu karnego nie został poddany konsultacjom, a pewne jego zapisy budzą poważne wątpliwości. "Po zmianach w kodeksie karnym zdaniem ekspertów doprowadzanie do współżycia seksualnego z nieletnim nie będzie karalne. Wszelkie formy pośrednictwa, sutenerstwa zarówno w rzeczywistości jak i przez Internet nie będą penalizowane. Grozi nam również amnestia dla tych, którzy z tego tytułu zostali skazani. Grozi nam ograniczenie możliwości stosowania środków zapobiegawczych" - mówił senator.

"W imieniu grupy senatorów PO zwróciłem się do pana marszałka Karczewskiego aby dzisiaj po pierwszym czytaniu na połączonych komisjach odbyło się specjalne posiedzenie konwentu Seniorów, które zadecyduje czy kontynuować prace nad tym projektem. Ten projekt stanowi fundamentalne zagrożenie dla całego systemu prawa karnego w Polsce" - mówił Bogdan Klich.

Senator Piotr Zientarski powiedział, że zapisy nowelizacji Kodeksu karnego zostały przygotowane w fatalny sposób, bez konsultacji z żadnymi autorytetami z dziedziny prawa karnego. "Ewidentnie została złamana konstytucja, wynika to z wielu opinii. Wszystkie świadczą o totalnej ignorancji prawnej wnioskodawców. Do tej pory zmiany kodeksowe przygotowywane były przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. W tej sytuacji taka komisja w ogóle nie działa! Zbigniew Ziobro uznał, że jest zbędna, że autorytety prawne są zbędne – on jest jedyną wykładnią. Ta ustawa nie tylko nie poszerza odpowiedzialności, ale ją zawęża" - powiedział senator.


bg Image