22052019_SNeumann_big.png

"Składamy wniosek o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym posłowie mieliby się zająć projektem ustawy +Czyste ręce+, mającym na celu m.in. ujawnienie majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego" - poinformował szef Klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann.

"Składamy wniosek - jako Platforma Obywatelska - do marszałka Sejmu, o pilne zwołanie posiedzenia Sejmu i nadanie numeru druku (projektowi) ustawy +Czyste ręce+, żeby można było go szybko procedować i aby Polacy poznali, jeszcze przed niedzielą wyborczą, stan majątkowy Mateusza Morawieckiego i jego żony" - powiedział Sławomir Neumann na konferencji prasowej.

Przekonywał, że Polacy "mają prawo wiedzieć, kto jest ich premierem, jaki ma majątek i jak do niego doszedł".

Poseł Sławomir Neumann podkreślił, że w najbliższą niedzielę są wybory do PE i Polacy będą podejmować "jedną z najważniejszych decyzji". Dlatego - jego zdaniem - powinni mieć możliwość do tego czasu poznać informacje dotyczące majątku premiera i jego żony. "Jeżeli ktoś mówi o przejrzystości i transparentności w polityce, to wszystkie zapowiedzi (prezesa PiS, Jarosława) Kaczyńskiego i (premiera, Mateusza) Morawieckiego, dotyczące obietnic wyborczych, które składają, są tak samo wiarygodne, jak brak oświadczenia majątkowego Iwony Morawieckiej i Mateusza Morawieckiego" - mówił Sławomir Neumann.

Podkreślił, że nie wiadomo jaki majątek - poza gruntami, o których pisały media - posiada premier i jego żona. "To chyba nie tylko działka, to jest wierzchołek góry lodowej" - ocenił.

"Jeżeli premier i jego żona nie ma odwagi jeszcze przed niedzielą wyborczą pokazać oświadczenia majątkowego, to - jeżeli PiS i Kaczyński chce mówić o transparentności w polityce najważniejszych osób w państwie - to jutro jest ten czas (...) możemy rano na posiedzeniu Sejmu przyjąć tę ustawę. Prezydent może ją szybko podpisać, bo robi to często. Jeszce przed niedzielą Polacy mogą poznać, jaki jest stan majątkowy Mateusza Morawieckiego i jego żony" - mówił szef klubu PO-KO.

Projekt ustawy "czyste ręce" nakłada m.in. obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez małżonków najważniejszych osób w państwie. Ujawnieniu miałyby podlegać m.in. majątki odrębne małżonków: prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wicepremiera, ministra

wł/pap 


bg Image