21052019_MWitcak_POlszewski_big.png

"Składamy wnioski do NIK i PKW, by wyjaśniły sprawę wykorzystania policyjnego Black Hawka w spocie wyborczym przez kandydata PiS do PE posła Marka Opiołę" - mówili na konferencji prasowej Mariusz Witczak i Paweł Olszewski.

Kandydat PiS do PE z Mazowsza Marek Opioła, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych, wykorzystał Black Hawka w swoim spocie wyborczym. Na filmie Opioła w wychodzi z uruchomionego śmigłowca z napisem "Policja" i wita się z żołnierzami.

Posłowie domagali się, by Najwyższa Izba Kontroli i Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniły, jakie koszty wygenerowało wykorzystanie policyjnych śmigłowców Black Hawków poza Opiołą, również przez kandydata PiS do PE szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. "PiS wykorzystuje państwowe mienie do celów politycznych" - mówili posłowie na konferencji.


Na początku maja szef MSWiA policyjnym śmigłowcem Black Hawk poleciał do Choszczna na wojewódzkie obchody święta Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Brudziński zapewniał, że lot ten nie generował żadnych dodatkowych środków i że zgodnie z rozporządzeniem komendanta głównego policji, minister spraw wewnętrznych, jeżeli reprezentuje resort, może korzystać z policyjnego śmigłowca.

Poseł Mariusz Witczak zarzucił politykom PiS, że wykorzystują policyjne śmigłowce do celów politycznych. Jak ocenił, to "skandal", że politycy partii rządzącej traktują państwowe mienie jak własne. Zaapelował też do Brudzińskiego i Opioły, aby zapłacili z własnych pieniędzy za wykorzystywanie policyjnych śmigłowców. Zapowiedział też wniosek do NIK o wyjaśnienie "procesu decyzyjnego" ws. używania Black Hawków przez polityków PiS oraz jakie koszty to wygenerowało.

Zdaniem Mariusza Witczaka, sytuacja ta pokazuje "zgniliznę" PiS i ich prawdziwe podejście do mienia publicznego.

Poseł Paweł Olszewski również ocenił, że zachowanie Brudzińskiego i Opioły jest skandaliczne. Poinformował, że Platforma skieruje zapytania do szefa MON Mariusza Błaszczaka, jak i do Brudzińskiego, kto wydał zgodę na udział żołnierzy w spocie polityka PiS oraz do PKW, aby ustalić jak był on finansowany.

Paweł Olszewski zauważył, że w spocie Opioły zbezczeszczono mundur żołnierza, a używanie go jest karalne.

wł/pap


bg Image