16052019_ZGawlik_IRas_big.png

"Skłądamy interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą sytuacji w polskim przemyśle energochłonnym, a szczególnie w sektorze hutniczym. Staje się ona dramatyczna m.in. z powodu rosnących cen energii" - mówili na konferencji prasowej posłowie Ireneusz Raś i Zdzisław Gawlik.

Jak ocenił poseł Ireneusz Raś podczas briefingu w Sejmie, przykładem na „dramatyczną” kondycję hutnictwa jest decyzja koncernu hutniczego ArcelorMittal o tymczasowym zamknięciu od września tego roku części surowcowej huty w Krakowie, czyli wielkiego pieca oraz stalowni.

Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland poinformował na początku maja, że decyzja o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie wynika z jednej strony ze spadającego popytu na stal na światowych rynkach, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Z drugiej strony – mówił Verbeeck – krakowska huta utraciła konkurencyjność w związku z rosnącym importem stali spoza Unii Europejskiej, rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz cenami energii elektrycznej.

Według przedstawiciela spółki zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa „miesiące lub kwartały”. Prezes poinformował, że koncern nie zamierza zwalniać około 1,2 tys. pracowników zatrudnionych w części surowcowej – zostaną oni przesunięci do części przetwórczej czyli walcowni, innych zakładów ArcelorMittal Poland lub do prac, które obecnie wykonują firmy zewnętrzne. Część pracowników otrzyma obniżone wynagrodzenie tzw. „postojowe”.

Poseł Ireneusz Raś ocenił, że wstrzymanie pracy jedynego wielkiego pieca w krakowskiej hucie de facto skutkowałoby zamknięciem całej huty. „Wygaszenie wielkiego pieca to będzie początek końca huty w Krakowie i korekta miejsc pracy na poziomie 6 tysięcy miejsc pracy w samej hucie i firmach z nią kooperujących” - zaznaczył poseł. Dodał, że obecnie jest „ostatni moment, kiedy rząd może podjąć działania, żeby nie dopuścić do wygaszenia wielkiego pieca”.

Ireneusz Raś przypomniał, że dzięki staraniom rządu PO-PSL ArcelorMittal podjął w 2015 roku decyzję o dalszym rozwoju i inwestycjach w krakowskiej hucie o łącznej wartości 200 mln zł, w tym przeprowadzeniu remontu jedynego wielkiego pieca.

Poseł Zdzisław Gawlik ocenił podczas briefingu, że obecna sytuacja przemysłu, w tym hutnictwa związana ze wzrostem cen energii to wynik „kłamstw i nieudolności obecnego rządu”. ”Musimy zrobić wszystko, żeby chronić i bronić polski przemysł i w tym kierunku nasze działania będą podejmowane” - zapowiedział.

wł/pap


bg Image